Pytanie prawne
Pytanie prawne
Jakie są ograniczenia w wystawianiu recept „pro auctore” i „pro familiae”? Które podmioty mogą je wystawiać i komu? Jakie są konsekwencje wydania przez podmiot uprawniony recepty z taką adnotacją na lek niepozostający w związku z jego specjalizacją?
Wraz z wejściem w życie ustawy o zmianie ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia rozszerzona została definicja pojęcia osoby uprawnionej do wystawiania recept refundowanych. Ponadto zniesiono obowiązek podpisywania z Narodowym Funduszem Zdrowia umowy upoważniającej do wystawiania recept na leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyroby medyczne refundowane ze środków publicznych, oraz zmieniony został zakres informacji wymaganych do zrealizowania recept z adnotacjami „pro auctore” i „pro familiae”.
W wyżej wspomnianym, rozszerzonym kręgu podmiotów uprawnionych znalazły się osoby posiadające prawo wykonywania zawodu medycznego, które na podstawie przepisów dotyczących wykonywania danego zawodu medycznego są uprawnione do wystawiania recept zg...