BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Made in poland
Przeprowadzili pionierską operację – dziecko już przyszło na świat
Ewa Szarkowska
Konsultacja medyczna: prof. Mirosław Wielgoś
Pionierską w Polsce fetoskopową operację rozszczepu kręgosłupa u 25-tygodniowego płodu przeprowadzili lekarze z I Katedry i Kliniki Ginekologii i Położnictwa WUM, kierowanej przez prof. dr. hab. med. Mirosława Wielgosia.
W przełomowej operacji uczestniczyli: dr n. med. Przemysław Kosiński, lek. Robert Brawura-Biskupski-Samaha, lek. Rafał Wojdacz, mgr Monika Hiszpańska oraz Sabrina Wagner i prof. Thomas Kohl – prekursor fetoskopowych operacji rozszczepu kręgosłupa płodu. To właśnie pod jego okiem w szpitalu uniwersyteckim w Giessen szkolili się polscy specjaliści.
Operację przeprowadzono u 38-letniej pacjentki, mieszkanki województwa pomorsko-kujawskiego, która z powodu przeciwwskazań (dwa cięcia cesarskie, laparoskopia) nie została zakwalifikowana do operacji przepukliny kręgosłupa płodu metodą chirurgii otwartej, którą wykonuje ośrodek w Bytomiu.
Zabieg trwał cztery godziny
Podobnie jak w laparoskopii, w jamie macicy operatorzy wykonali trzy małe otwory o średnicy kilku milimetrów, za pomocą których założyli trokary do jamy owodni. Ponieważ widoczność do tego bardzo precyzyjnego zabiegu w środowisku wodnym, które jest naturalne dla płodu, jest słaba, konieczne było częściowe odpompowanie płynu owodniowego i wprowadzenie do jamy macicy dwutlenku węgla, tak aby operowana część ciała dziecka znajdowała się w środowisku gazowym.
– Dzięki temu, po pierwsze, uzyskuje się bardzo dobrą widoczność, a po drugie, umożliwia to również używanie elektrokoagulacji, czyli można wykonać operację polegającą na wycięciu fragmentu nieprawidłowej tkanki. Technicznie operacja jest bardzo t...