ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Made in poland
Osteoplastyka u dziecka z arhinią
Ewa Szarkowska
Konsultacja medyczna: lek. Piotr Pogorzelski
Pierwszą w Polsce operację u dziecka z wrodzonym brakiem nosa i gałek ocznych przeprowadzono w Szpitalu Dziecięcym im. prof. dr. med. Jana Bogdanowicza w Warszawie. To początkowy etap leczenia wielospecjalistycznego, podczas którego zostanie skorygowana deformacja kości twarzoczaszki, co umożliwi w kolejnym etapie rekonstrukcję nosa i dróg łzowych.
Operowany pacjent to dziewięcioletni chłopiec, który urodził się bez nosa. Nie ma nozdrzy, kości nosowych, zatok sitowych, lemiesza ani innych wewnętrznych struktur nosa.
Ta bardzo rzadka wada (kilkadziesiąt przypadków na całym świecie), nazywana arhinią, uniemożliwia prawidłowe oddychanie przez jamę nosową. Wchodzące przez usta zimne, suche i zanieczyszczone drobinkami powietrze powoduje nawracające infekcje górnych dróg oddechowych. Brak ujścia dla kanalików łzowych jest również przyczyną ciągłych stanów zapalnych oczodołów.
Chłopiec trafił do warszawskiego szpitala w 2017 roku, po konsultacjach chirurga plastycznego dr. hab. med. Bartłomieja Noszczyka z Kliniki Chirurgii Plastycznej CMKP i chirurga szczękowego dr. n. med. Macieja Jagielaka z kliniki Ortognatyka.
– W wyniku konsultacji z naszymi specjalistami w dziedzinie chirurgii dziecięcej, chirurgii plastycznej, okulistyki, laryngologii i anestezjologii zdecydowaliśmy, że podejmiemy się leczenia chłopca – wyjaśnia lek. Piotr Pogorzelski, ordynator Oddz...