ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Kardiochirurgia
Implantacja zastawki mitralnej z biomateriału u dziecka
Ewa Szarkowska
Konsultacja medyczna: prof. Jacek Moll
Po raz pierwszy w Polsce wszczepiono małemu dziecku zastawkę mitralną uszytą na miarę z materiału biologicznego. Pionierski zabieg przeprowadził prof. dr hab. med. Jacek Moll, kierownik Kliniki Kardiochirurgii w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Operacja odbyła się w lipcu 2018 roku, ale kardiochirurdzy dziecięcy dopiero teraz upublicznili swój sukces.
Operowanym pacjentem był 10-miesięczny chłopiec z niewydolnością krążenia, u którego w pierwszej dobie życia wykryto ciężką, wrodzoną wadę serca – krytyczne zwężenie zastawki aortalnej i wadę zastawki dwudzielnej lewej komory serca. Kiedy miał dwa dni, przeszedł pierwszy zabieg – kardiolodzy z Wrocławia za pomocą wprowadzonego do naczyń balonu rozszerzyli zastawkę aortalną. Zabieg się udał, ale narastała wada drugiej zastawki.
Dziecko trafiło do łódzkiego Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki, gdzie opiekował się nim zespół ściśle współpracujących kardiologów i kardiochirurgów. Zespół lekarzy z Kliniki Kardiologii, kierowanej przez prof. dr hab. med. Jadwigę Moll, przygotował chłopca do operacji, która odbyła się, gdy miał trzy miesiące. Zabieg plastyki obydwu zastawek przeprowadził prof. Jacek Moll, kierownik Kliniki Kardiochirurgii. Przez kilka miesięcy chłopiec czuł się dobrze i prawidłowo rozwijał, ale latem ubiegłego roku zaczęły się problemy. Po badaniu kontrolnym prof. Moll zdecydował się na operację wymiany zastawki mitralnej.