ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Innowacje
Wrocław na drodze do immunoterapii CAR-T
Alicja Giedroyć
Konsultacja medyczna: prof. Krzysztof Kałwak
Klinika Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu ma szansę zostać pierwszym ośrodkiem w kraju stosującym immunoterapię CAR-T.
Jest to przełomowa metoda leczenia ostrej białaczki limfoblastycznej u pacjentów, u których bezskutecznie wykorzystano już wszystkie inne dostępne formy terapii. Metoda jest nowa: Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zarejestrowała w USA pierwszą terapię genową typu CAR T-cells (Tisagenlecleucel) w leczeniu ostrej białaczki limfoblastycznej (ALL) w sierpniu 2017 roku. Jest ona dostępna w wielu ośrodkach na świecie, także w Europie Zachodniej.
Wrocławska klinika została wybrana przez amerykańską firmę do wprowadzenia nowatorskiej terapii jako jedyny ośrodek w Europie Środkowo--Wschodniej. Dobiega końca żmudny proces akredytacji, którego najistotniejszym elementem była kontrola jakości pobierania limfocytów i funkcjonowania banku komórek krwiotwórczych. Odbył się już audyt, który wypadł pozytywnie. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, klinika otrzyma akredytację jesienią, a nowatorską terapię będzie można zastosować jeszcze w tym roku. W Polsce może to być terapia ostatniej szansy dla ok. 10-15 dzieci rocznie.