ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Badania
Efekty e-jaskry
Ryszard Sterczyński
Konsultacja medyczna: prof. Jerzy Szaflik
Aby rozwinęła się jaskra, a w konsekwencji ślepota, najczęściej mija kilka lat. Badanie przesiewowe, które może ją wykryć, trwa 4 minuty. Takie możliwości daje platforma e-jaskra, uruchomiona przez zespół prof. dr. hab. med. Jerzego Szaflika z Centrum Mikrochirurgii Oka „Laser”.
Czy ta innowacyjna koncepcja stanie się podstawą dla ogólnopolskiego programu badań przesiewowych w kierunku tej choroby?
Jaskra jest schorzeniem obuocznym, ale nie symetrycznym. Pierwsze uszkodzenia tarczy nerwu wzrokowego są nie do uchwycenia. Pacjent nie odczuwa bólu, a pogorszenie widzenia jest niezauważalne. Najczęściej przebiega z podwyższonym ciśnieniem wewnątrzgałkowym. Dopiero przy ok. 50-proc. uszkodzeniu nerwu chory orientuje się, że ma problem ze wzrokiem.
Trudno określić grupę ryzyka: choroba dotyka zwłaszcza osoby po 55. r.ż. Są natomiast czynniki sprzyjające zachorowaniu, m.in. choroby układu krążenia, krótkowzroczność, nadwzroczność, częste migreny, bóle głowy i obciążenie rodzinne.
Zakłada się, że w Polsce na jaskrę choruje ok. 900 tys. osób, a potencjalnie co druga z nich może nie wiedzieć o rozwijającym się schorzeniu. Tylko wczesne wykrycie tej choroby pozwoli na jej skuteczne leczenie lub istotne spowolnienie, tym bardziej że nie ma profilaktyki.
W większości przypadków podejrzenie jaskry stawiane jest podczas rutynowej wizyty okulistycznej z badaniem dna oka – tak się dzieje w ponad 60 proc. przypadków.
– Wiele zależy od doświadczenia lekarza. Na co dzień obserwujemy duże różnice w interpretacji wyglądu nerwu wzrokowego i wyniku pomiaru ciśnienia wewnątrzgałkowego – twierdzi dr hab. med. Anna Zaleska-Żmijewska z Centrum Mikrochirurgii Oka „Laser”.