ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Nowości
Ginekologia: Mikrobiom dróg rodnych i moczowych
Lek. Elżbieta Świeściak
Wyniki badania wskazują, że pochwa i pęcherz mają wspólny mikrobiom, który może być potencjalnym obszarem modyfikacji w procesie leczenia chorób dolnych dróg moczowych.
Mikrobiom jest ważny dla utrzymania zdrowia układu moczowo-płciowego. Uważa się, że patogeny wnikają do układu moczowego z przewodu pokarmowego z pośrednim etapem kolonizacji pochwy. Manipulacja mikrobiomem pochwy może zmniejszać częstość chorób dolnych dróg moczowych, co sugeruje, że mikrobiomy pochwy i pęcherza wchodzą w bezpośrednie interakcje.
Za pomocą sekwencjonowania genu 16S rRNA porównano ogólną relację między mikrobiomami pochwowymi i pęcherzowymi, a także taksony w nich dominujące, poszukując podobieństw w tych ostatnich. Centralne laboratorium izolowało mikroorganizmy i charakteryzowało je do poziomu rodzaju.
W wieloośrodkowym badaniu analizowano próbki moczu i wymazy z pochwy pobrane od 197 nie ciężarnych kobiet z mieszanym NTM i 84 kobiet bez nietrzymania moczu stanowiących grupę kontrolną. W ciągu miesiąca poprzedzającego badanie uczestniczki nie przyjmowały antybiotyków ani probiotyków dopochwowych, nie stosowały środków plemnikobójczych ani nie miały objawów infekcji dróg moczowych lub pochwy. Większość kobiet była w wieku 53 lata ±11 lat, miała nadwagę lub była otyła.