ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
W powiększeniu
Sztuczna inteligencja – wyższy poziom medycyny
Iwona Dudzik
Psychiatra prof. dr hab. n. med. i n. o zdr. Marek Krzystanek jest na ostatniej prostej, by urzeczywistnić wizję, nad którą pracował przez wiele lat – stworzenie cyberdoktora wyposażonego w sztuczną inteligencję (AI – artificial inteligence). Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, lekarze otrzymają genialne wsparcie, dzięki któremu ich praca będzie szybsza, prostsza i skuteczniejsza.
Cyberdoktor to program komputerowy oparty na sztucznej inteligencji, który analizuje całą wiedzę medyczną zgromadzoną podczas leczenia pacjentów psychiatrycznych. Kiedy nowy pacjent zgłosi się do specjalisty, lekarz po kliknięciu myszką zobaczy, jak system przesiewowy ocenia chorego. Następnie program pomoże przeprowadzić wywiad lekarski w taki sposób, aby nie pominąć żadnej istotnej kwestii. Na podstawie danych algorytm stworzy profil pacjenta i prognozę skuteczności różnych opcji leczenia. Lekarz zobaczy precyzyjne wyliczenia: jakie ma do dyspozycji leki, po ilu dniach przyniosą poprawę, kiedy nastąpi wyleczenie, jakie jest prawdopodobieństwo powodzenia terapii. Wtedy podejmie ostateczną decyzję.
To nie wizja dalekiej przyszłości, ale realne zmiany, które w psychiatrii rozpoczną się już za kilka miesięcy. System, który powstał ze środków Śląskiego Centrum Przedsiębiorczości, jest już niemal skończony i wkrótce będzie wdrażany w centrach zdrowia psychicznego w psychiatrii środowiskowej, jako narzędzie do leczenia w ambulatorium w formie teleporad i porad stacjonarnych. – To będzie inteligentne serce centrów zdrowia psychicznego – mówi prof. Krzystanek.
Ale od razu zaznacza, że narzędzie będzie mogło służyć także lekarzom rodzinnym, którzy również opiekują się pacjentami z problemami psychicznymi.
Prof. Marek Krzystanek przekonuje, że system będzie bezpłatny do użytku niekomercyjnego przez indywidualnych lekarzy, a jego obsługa nie spowoduje obciążenia lekarzy dodatkową pracą.
Nie będzie też służył ocenie podejmowanych decyzji terapeutycznych czy pracy personelu, a tylko pomagał w uzyskaniu lepszych wyników. Podsunie najlepsze rozwiązania, na podstawie matematycznej analizy ogromnej liczby danych pacjentów leczonych wcześniej. Tego nie byłby w stanie dokonać nawet najbardziej wybitny ludzki umysł.