ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Odkrycia i technologie
Polsko-pakistański pomysł na zatrzymanie miażdżycy
Konrad Wojciechowski
Dr hab. Michał Ponczek z Katedry Biochemii Ogólnej na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego razem z naukowcami z Lahore College for Women University (LCWU) w Pakistanie przebadał wiele związków chemicznych z dostępnych na rynku najpopularniejszych leków na nadciśnienie – inhibitorów konwertazy angiotensyny (inhibitory ACEI), takich jak kaptopryl, zofenopryl, enalapryl, ramipryl, chinapryl, peryndopryl, lizynopryl, benazepryl, fozynopryl, cilazapryl, moeksypryl, trandolapryl, teprotyd oraz występującą w czosnku allicynę.
Naukowcy wyznaczyli sobie za cel odnalezienie w tych związkach za pomocą metod bioinformatycznych nieznanych inhibitorów białka PCSK9 (konwertaza proproteinowa subtylizyna/kexin typu 9), zdolnych zapobiegać łączeniu się PCSK9 z enzymem LDL (low-density lipoprotein), czyli lipoproteiną o niskiej gęstości, która odkłada transportowany z wątroby do innych narządów tzw. zły cholesterol w ścianach tętnic. Połączenie PCKS9 z LDL prowadzi do akumulacji cholesterolu, rozwoju miażdżycy oraz powoduje ryzyko rozwoju choroby wieńcowej.
– Na co dzień zajmuję się m.in. bioinformatyką i prowadziłem zajęcia poświęcone temu zagadnieniu w języku angielskim. Swego czasu udostępniałem je w mediach społecznościowych i tą drogą znalazła mnie około 3 lat temu doktorantka LCWU w Pakistanie Rida Zainab, która pisze pracę naukową na temat PCSK9. Jej zainteresowania badawcze koncentrują się w dużej mierze na wrodzonych zaburzeniach prowadzących do hipercholesterolemii. Dotyczą one osób, u których z powodu obciążenia genetycznego już od urodzenia występuje zwiększone ryzyko rozwoju miażdżycy, niezależnie od diety, wieku czy trybu życia. Pakistańska badaczka interesuje się również metodami obliczeniowymi przewidywania możliwości zastosowania różnych leków w celach terapeutycznych, dlatego zwróciła się właśnie do mnie o pomoc w badaniach związków chemicznych odpowiedzialnych za zwalczanie chorób układu krążenia – tłumaczy dr hab. Michał Ponczek.