ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Odkrycia i technologie
Domowe ucho lekarza
Danuta Pawlicka
Poznański e-stetoskop wykrywający zmiany w układzie oddechowym i alarmujący o chorobach płuc i oskrzeli pacjentów w domu znalazł się wśród wąskiego grona finalistów konkursu o nazwie TechCrunch StartUp Battlefield, który jest organizowany dla najbardziej innowacyjnych start-upów technologicznych na świecie.
TechCrunch StartUp Battlefield, uznany w świecie organizator wspomnianego wielowątkowego współzawodnictwa, często jest porównywany do filmowych Oscarów. Konkursowa selekcja nowatorskich technologii jednak nie odbywa się na czerwonym dywanie, inny też jest stopień trudności. W tym bowiem przypadku, aby uczestnik trafił do finałowej czołówki, musiał przebrnąć aż pięć arcytrudnych etapów. Ten egzamin zdało zaledwie 1,5% firm zgłoszonych do konkursu. Poznański e-stetoskop miał do pokonania ponad tysiąc różnorodnych technologii zgłoszonych z całego świata, dotyczących wielu dziedzin naszego życia.
Twórcy StethoMe liczą teraz, że ogólnoświatowa renoma konkursu, w którym ich projekt otrzymał najwyższe oceny, podniesie nie tylko prestiż, ale przede wszystkim przyczyni się do rozwoju młodej firmy i jej ekspansji na światowych rynkach o tak ogromnym potencjale gospodarczym, jaki mają Japonia, Wielka Brytania, Francja i Australia, z których przychodzą konkretne pytania o kontrakty handlowe. Są już z powodzeniem realizowane m.in. z medykami francuskimi i angielskimi.
– Jestem bardzo dumny, że dotarliśmy do momentu, kiedy zaczynamy mówić o komercjalizacji naszego projektu. Każdego dnia w firmie dążymy do tego, aby dostarczać realnej pomocy pacjentom i lekarzom w zmaganiach z chorobami płuc, astmą, mukowiscydozą, COVID-19. Ten sukces jest zasługą całego zespołu – podkreśla Wojciech Radomski, prezes CEO StethoMe, w którym jednym z udziałowców jest Sebastian Kulczyk, znany w naszym kraju z aktywnej działalności na rzecz nowych technologii.
Pomoc, o której mowa, oparta jest na rewolucyjnym podejściu, aby w cykl leczenia przewlekłej choroby, jaką jest m.in. astma, włączyć także bliskie osoby pacjentów wyposażonych w odpowiednie do tego narzędzie. W przypadku dzieci są to rodzice, którzy szybko się edukują i z powodzeniem współpracują z lekarzem.
Rodzicielski odsłuch i algorytmy
Matka czy ojciec z wykorzystaniem StethoMe wykonuje dziecku badanie w domu, korzystając z urządzenia mieszczącego się w dłoni, które rejestruje dźwięki pracy płuc i serca. Aplikacja i algorytmy sztucznej inteligencji (AI – artificial intelligence)...