Pionierskie zabiegi
Robot kontra kamienie
Anna Jarosz
Konsultacja medyczna: prof. dr hab. n. med. Piotr Radziszewski, kierownik Katedry i Kliniki Urologii Ogólnej, Onkologicznej i Czynnościowej WUM
Pacjent, lat 40, ze skomplikowaną kamicą nerkową, został poddany zabiegowi ECIRS (endoscopic combined intrarenal surgery) z użyciem systemu robotycznego Avicenna. Avicenna Roboflex jest pierwszym na świecie robotem stosowanym do leczenia chorych z kamicą nerkową.
Operacja ECIRS polega na usunięciu kamieni nerkowych przy jednoczesnym użyciu dwóch endoskopów: wprowadzonego przez cewkę moczową (RIRS – retrograde inrtrarenal surgery) i przez nakłucie nerki (PCNL – percutaneous nephrolithotomy). ECIRS jest szczególnie przydatny w leczeniu skomplikowanej kamicy nerkowej, ponieważ daje możliwość oczyszczenia całej nerki ze złogów podczas jednego zabiegu.
Zabieg RIRS polega na dotarciu do układu kielichowo-miedniczkowego nerki drogą wstępującą przez cewkę moczową, pęcherz, a następnie moczowód za pomocą giętkiego ureterorenoskopu, gdzie uwidocznione złogi kruszy się laserem holmowym. Taki sposób przeprowadzenia operacji nie wymaga wykonania cięcia chirurgicznego, co znacznie skraca czas rekonwalescencji. Lekarz podczas operacji może dotrzeć niemal do każdego miejsca w nerce i pod kontrolą wzroku przeprowadzić skuteczne, doszczętne kruszenie kamieni. Stosowany podczas operacji laser holmowy jest w stanie rozbić na drobne kawałki nawet najtwardsze złogi. To właśnie ta część zabiegu jest robotyzowana przy użyciu systemu Avicenna.
Technika PCNL polega z kolei na wprowadzeniu przez przetokę nerkową endoskopu prostego – nefroskopu − do układu kielichowo-miedniczkowego, a następnie rozkruszeniu ultradźwiękami złogu i usunięciu jego fragmentów z nerki. Zabieg wykonywany jest z niewielkiego nacięcia wykonanego w okolicy lędźwiowej.
Wykorzystanie robota zwiększa bezpieczeństwo pacjenta, umożliwia operatorowi doskonalszą precyzję i ułatwia mu pracę.