Wytyczne
Nadmierna kifoza zwiększa ryzyko upadków
Osteoporoza to powszechna choroba cywilizacyjna stwarzająca coraz więcej problemów zarówno w wymiarze osobistym, jak i dla systemów opieki zdrowotnej. Jest kilka przyczyn sprawiających, że znaczenie osteoporozy jest coraz większe.
Proces zaniku kostnego charakterystyczny dla osteoporozy dotyczy przede wszystkim osób starszych, a średnia długość życia ciągle rośnie (pomijając najpewniej przejściowy odwrotny trend jako efekt pandemii koronawirusa ze skróceniem czasu życia o ponad rok). Ponadto osteoporoza to choroba, która przez długi czas ma niemy przebieg kliniczny i zwykle dowiadujemy się o jej obecności już w fazie zaawansowanej, gdy wystąpi pierwsze złamanie. Co więcej, osteoporoza dotyczy dużego odsetka populacji. W Polsce zgodnie z danymi z raportu Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) z 2019 r. liczba chorych na nią sięga 2,1 mln1. Te dwie cechy osteoporozy, czyli utajony przebieg kliniczny oraz jej powszechność, upoważniają do określenia tej choroby mianem cichej epidemii. Osteoporoza jest też przyczyną niesprawności wielu osób, głównie w wyniku złamań kręgów oraz końca bliższego kości udowej. Osteoporoza, a precyzyjniej powikłania po złamaniach końca bliższego kości udowej, jest przyczyną tysięcy zgonów rocznie. Więcej kobiet umiera z tego powodu niż na raka piersi. I wreszcie, choroba ta generuje duże koszty dla systemu opieki zdrowotnej, z pewnością przekraczające 500 mln złotych rocznie1.
Znaczenie złamań w wyniku osteoporozy
Te unikalne wyżej przedstawione cechy osteoporozy wymagają podjęcia wszechstronnych działań prowadzących do zmniejszenia jej niekorzystnych konsekwencji. Zanim przejdę do dalszej części opracowania i omówienia treści ważnego artykułu niedawno opub...
Identyfikacja osób z ryzykiem złamań osteoporotycznych
Warto zastanowić się, czy dysponujemy jakimiś innymi, prostymi i dostępnymi metodami mogącymi pomóc w identyfikacji osób zagrożonych złamaniami osteoporotycznymi. Na pewno zawsze warto zebrać dane dotyczące tzw. klinicznych czynników ryzyka osteop...
Warto pamiętać także o pomiarze wzrostu, jako prostym badaniu mogącym sugerować obecność procesu zaniku kostnego. Zgodnie z własnymi badaniami, obniżenie się wzrostu o 4-5 cm względem wzrostu maksymalnego w ciągu życia wskazuje na znaczny stopień zaawansowania choroby, a w przybliżeniu połowa pacjentów ze złamaniem osteoporotycznym obniżyła się właśnie o taką wartość pomiaru wzrostu3.