Zdrowie psychiczne
Trauma może budować
Kampania Dolnośląskiego Centrum Zdrowia Psychicznego
Trauma i jej konsekwencje dla zdrowia psychicznego oraz towarzyszący jej zespół stresu pourazowego (PTSD – post-traumatic stress disorder), a także ostra reakcja na stres (ASD − acute stress disorder) w odniesieniu do przypadków pacjentów Dolnośląskiego Centrum Zdrowia Psychicznego
W okresach takich jak wojna i pandemia, kiedy stres i trauma mogą dotknąć wielu ludzi, istnieje szczególna potrzeba dostępności miejsc, które oferują wsparcie psychiczne oraz emocjonalne. Dolnośląskie Centrum Zdrowia Psychicznego we Wrocławiu (DCZP), placówka publicznej ochrony zdrowia, spełnia tę funkcję, pomagając osobom w kryzysie psychicznym znaleźć drogę do zdrowienia i odzyskania równowagi emocjonalnej. Prowadzi także kampanie edukacyjne na rzecz świadomości społecznej w zakresie zdrowia psychicznego, które mają na celu redukcję stygmatyzacji związanej z zaburzeniami psychicznymi. Jedną z nich była zrealizowana w grudniu 2023 r. kampania „Nie Jesteś Ofiarą Swojej Traumy – Jesteś Bohaterem Swojej Historii”.
Nagła śmierć bliskiej osoby, nieoczekiwana poważna choroba, molestowanie, gwałt, wypadek samochodowy, tragedia przeżyta w dzieciństwie, nawet jeśli dziś jest się dorosłym – to wydarzenia, które mogą powodować traumę. Większość ludzi, którzy ją przeżyją, doświadczy silnego stresu, który jednak z czasem zmaleje. Osoby cierpiące na zespół stresu pourazowego mają intensywne objawy, które mogą utrzymywać się długo po zakończeniu traumy. Tacy ludzie żyją w społeczeństwie, nie radząc sobie z realnym życiem, często maskując objawy, powodowani lękiem, wstydem, strachem przed stygmatyzacją i ostracyzmem.
Aby przerwać milczenie wokół traumy, należy dać osobom dotkniętym jej skutkami przestrzeń do wyrażenia swoich uczuć i doświadczeń, by wspólnie stworzyć otwarte społeczeństwo, które wspiera zdrowienie po takim przeżyciu i pomaga tym, którzy zmagają się z PTSD. Dlatego Dolnośląskie Centrum Zdrowia Psychicznego, wychodząc naprzeciw tym potrzebom, w grudniu 2023 r. zrealizowało kampanię „Nie Jesteś Ofiarą Swojej Traumy – Jesteś Bohaterem Swojej Historii”. W ramach kampanii przedstawiono historie osób, które doświadczyły traumy i jej destrukcyjnych dla zdrowia psychicznego konsekwencji. Na skutek leczenia i terapii przekonały się, że życie po złym doświadczeniu może zmienić się na lepsze, czemu dają świadectwo, biorąc udział w kampanii. Jak podkreśla Michał Stachów, prezes DCZP, osoby, które doświadczyły traumy i wyleczyły się z PTSD, twierdzą, że dostały lepsze życie1. Dlatego to właśnie oni – zwykli mieszkańcy Dolnego Śląska – podzielili się swoimi historiami i opowiadali, jak zdarzenia z ich życia umocniły ich i zaowocowały pozytywnymi zmianami dotyczącymi ich nastawienia, myślenia o świecie i o sobie samych1.