Wytyczne
Nowoczesny algorytm segregacji medycznej podczas stanu wojennego w Ukrainie
W nowoczesnym algorytmie segregacji medycznej (triaż) rozróżnia się dwa rodzaje sytuacji nadzwyczajnych: liczbową i masową. W pierwszym przypadku oczywiście zespół ratownictwa medycznego jest w stanie pracować w ramach dostępnych zasobów i udzielać pomocy w pełnym zakresie, jednak podczas masowej sytuacji nadzwyczajnej pracownicy pomocy medycznej borykają się z brakiem zasobów ludzkich i w konsekwencji brakiem zaplecza medycznego. To właśnie w tej drugiej sytuacji stosuje się segregację medyczną
Głównym celem standardu jest stworzenie skutecznego algorytmu segregacji medycznej ofiar zgłaszających się na oddział ratownictwa medycznego, który szybko pomoże określić ich stan oraz przypisać do grup terapeutycznych.
Podział poszkodowanych na kategorie sortowania
W zależności od oceny stopnia doznanych obrażeń, poszkodowanych zalicza się do poniższych kategorii, oznaczonych czterema kolorami (ryc. 1).
Kategoria 1 (kolor czarny). Osoby, które mają wątpliwe rokowanie na skuteczne leczenie z uwagi na poważne urazy/nagły stan oraz w przypadku braku sił i środków do udzielania im pomocy medycznej w pełnym zakresie. Możliwe jest zapewnienie znieczulenia potrzebującym.
Kategoria 2 (kolor czerwony). Poszkodowani w stanie krytycznym, wymagający natychmiastowych działań ratujących życie. Możliwy zakres udzielania pomocy medycznej obejmuje zatrzymanie zewnętrznego krwotoku, przywrócenie i zapewnienie drożności górnych dróg oddechowych, zapewnienie funkcji oddechowych i krążenia.
Kategoria 3 (kolor żółty). Osoby, którym udzielanie pomocy medycznej można opóźnić na kilka godzin bez zagrożenia dla ich życia.
Kategoria 4 (kolor zielony). Poszkodowani, którzy są stabilni, a udzielanie im pomocy medycznej może być odłożone na dłuższy czas bez zagrożenia dla ich życia.
W celu utrzymania sytuacji w ramach liczbowego przypadku, placówki medyczne na podstawie prognozowanych skutków medyczno-sanitarnych sytuacji nadzwyczajnych przygotowują dodatkowe łóżka zgodnie z istniejącymi planami reagowania.
Poszkodowani podczas sytuacji nadzwyczajnych – pomoc przed przyjęciem do szpitala
Etap przedszpitalny dotyczący ofiar takich zdarzeń obejmuje poniższe działania:
- egzamin podstawowy (ABCC’)
- sortowanie medyczne
- intensywna terapia
- egzamin wtórny (ABCDE)
- stały monitoring (transport)
- kwalifikowana pomoc specjalistyczna.
A (drogi oddechowe) − drożność dróg oddechowych
B (oddychanie) – prawidłowość oddychania
C (krążenie) − krążenie krwi
C’ (kręgosłup szyjny) − obserwacja odcinka szyjnego kręgosłupa; założyć kołnierz szyjny