BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
W powiększeniu
Polska biotechnologia zmienia zasady gry: przełomowe terapie dla lekarzy i pacjentów
Iwona Dudzik
Firmy biotechnologiczne mogą zrewolucjonizować leczenie pacjentów z nowotworami, chorobami rzadkimi i chorobami psychicznymi
Rodzima biotechnologia medyczna wchodzi w nową erę. Po ponad 20 latach oczekiwania branża jest o krok od zarejestrowania przez Europejską Agencję Leków (EMA − European Medicines Agency ) lub Amerykańską Agencję Żywności i Leków (FDA − Food and Drug Administration) pierwszego oryginalnego leku opracowanego w Polsce. W laboratoriach polskich firm naukowcy wciąż pracują nad nowymi terapiami na choroby takie jak glejaki, sarkoidoza, stwardnienie rozsiane, białaczka, chłoniaki, depresja bądź choroba Parkinsona. Niektóre z tych innowacyjnych terapii już przechodzą testy na oddziałach i w klinikach. Polska ma teraz szansę nie tylko spełnić oczekiwania pacjentów, ale również zdobyć pozycję konkurencyjnego gracza na światowym rynku biotechnologicznym.
Ekscytujące wiadomości
– Każdego dnia pojawiają się nowe, ekscytujące informacje z naszego sektora – mówi Marta Winiarska, prezes Polskiego Związku Innowacyjnych Firm Biotechnologii Medycznej BioInMed. W ostatnim czasie jedna z polskich firm uzyskała doskonałe wyniki w ramach II fazy badań klinicznych leku na ostrą schizofrenię, a w innym przypadku EMA wyraziła zgodę na otwarcie badań klinicznych nowego kandydata na lek przeciwzapalny (do stosowania w chorobach autoimmunologicznych i zwłóknieniowych zależnych od immunoglobuliny A [IgA]), antagonisty receptora CD89, na zdrowych ochotnikach.
Organizacja BioInMed, która zrzesza 21 firm pracujących nad nowymi lekami, terapiami i technologiami wspierającymi procesy badawczo-rozwojowe (B+R), podkreśla, że te innowacje stają się wizytówką polskiej biotechnologii.
Kamienie milowe rozwoju
W opublikowanym właśnie raporcie BioInMed o wpływie sektora biotechnologii na polską medycynę i gospodarkę jako jeden z kluczowych momentów rozwoju branży biotechnologicznej w Polsce wskazano rok 2017, kiedy SEL24 firmy Ryvu weszło w I fazę badań klinicznych. Obecnie firma informuje w raportach o badanich II fazy, polegających m.in. na ocenie skuteczności przeciwnowotworowej u pacjentów z genetycznie zdefiniowanymi podtypami ostrej białaczki szpikowej oraz u chorych z zespołem mielodysplastycznym wysokiego ryzyka. Kolejny sukces przyszedł w 2019 r., gdy esketamina na depresję lekooporną firmy Celon Pharma rozpoczęła II fazę badań klinicznych. Obecnie lek jest w III fazie, a spółka informuje o optymistycznych wynikach dotyczących kolejnych cząsteczek, w tym CPL’36 w schizofrenii. Dzięki takim przełomom leki polskiego pochodzenia mogą wkrótce pojawić się w obszarze onkologii, chorób autoimmunologicznych, neurologicznych oraz chorób rzadkich.