Ostry dyżur
Raport: depresja, schizofrenia, padaczka
Monika Stelmach
Objawy chorób mózgu można wyleczyć albo kontrolować – jak przebić się z tą wiedzą do opinii społecznej? Według co szóstej osoby (15 %) kryzys psychiczny to oznaka słabości, tyle samo osób twierdzi, że choroby psychiczne to temat tabu i nie powinno się o nich rozmawiać
Z „Raportu z badania stygmatyzacji chorych z zaburzeniami ośrodkowego układu nerwowego” (OUN) wynika, że społeczeństwo wie coraz więcej na temat chorób psychicznych. Mamy coraz skuteczniejsze i bezpieczniejsze metody leczenia pacjentów i częściej po nie sięgamy. Jednocześnie wciąż pokutuje wiele stereotypów na temat depresji, padaczki bądź schizofrenii. Dlatego potrzebne są kolejne działania na rzecz podnoszenia świadomości na temat chorób mózgu.
Choroby mózgu są narastającym problemem zdrowotnym. W Polsce na depresję choruje ok. 1,2 mln osób. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO − World Health Organization) uznaje ją za chorobę cywilizacyjną i szacuje, że do 2030 r. będzie najczęściej występującą chorobą na świecie. W naszym kraju cierpi na nią 385 tysięcy, a na padaczkę ok. 400 tysięcy osób. Szacuje się, że już wkrótce na zaburzenia psychiczne będzie chorowała co 2 osoba przed 75 r.ż.
W „Raporcie z badania stygmatyzacji chorych z zaburzeniami ośrodkowego układu nerwowego” uwzględniono trzy choroby: depresję, schizofrenię i padaczkę. Dokument sporządzono na zlecenie Fundacji Nie Widać Po Mnie oraz Fundacji EPI-Bohater. Przeprowadzone analizy miały odpowiedzieć na pytania o to, co Polacy wiedzą na temat chorób mózgu oraz jakie mamy możliwości leczenia, jakie są społeczne postawy wobec chorych oraz czy nadal doświadczają oni stygmatyzacji. Z badań wynika, że chociaż rośnie poziom wiedzy na ten temat, to wciąż funkcjonuje szereg mitów i uprzedzeń, a pacjenci doświadczają stygmatyzacji, również w placówkach ochrony zdrowia.
– Od zawsze choroby psychiczne podlegały społecznemu napiętnowaniu i nadal, pomimo ogromnego postępu psychiatrii, są negatywnie przedstawiane w mediach, sztuce i w codziennym życiu. Osoby chore są dyskryminowane w rodzinie, np. poprzez ograniczanie ich sprawczości. Dyskryminacji doświadczają też w pracy, w miejscach publicznych, a nawet w kontaktach z ochroną zdrowia. Często wynika to z niewystarczającej wiedzy, a co za tym idzie z lęku przed nieznanym – wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Dominika Dudek, prezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.
Mniej mitów wokół chorób mózgu
Jak wynika z raportu, 85% badanych uznaje choroby psychiczne za realny problem zdrowotny. Wciąż istnieje jednak grupa osób, które przychylają się do opinii (10%), że depresja to „wymysł naszych czasów” lub „wymówka przed pracą/szkołą”. Aż 6% pytan...