BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Konsultacje – inni specjaliści do internistów
Pytania internisty do neurologa – część 2
prof. dr hab. n. med. Adam Stępień
1. Jak leczyć zachowawczo zespół kanału (cieśni) nadgarstka?
U części chorych skuteczne są niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), aczkolwiek zwykle zaleca się blokady steroidowe. Po ich zastosowaniu uzyskuje się nawet kilkumiesięczne okresy remisji. Najczęściej jednak zaleca się zabieg operacyjny odbarczający uciśnięty w kanale nerw.
2. Jakie jest postępowanie w napadzie drgawkowym i bezpośrednio po nim (chory nieprzytomny lub bez logicznego kontaktu słownego – nie można zebrać wywiadu)?
Samo przebycie napadu padaczkowego nie upoważnia do włączania terapii innej niż stosowane wcześniej leki przeciwpadaczkowe. Utrzymywanie się stanu nieprzytomności po napadzie może wskazywać na przedłużający się napad lub wręcz stan padaczkowy i wtedy należy włączyć dodatkowe leki. Rozpoczynamy od domięśniowego podania relanium w dawce 10 mg. Przy dłużej utrzymującym się stanie nieprzytomności chorego należy traktować jak w stanie padaczkowym, zatem konieczna jest pilna hospitalizacja. Trzeba przy tym zadbać o drożność dróg oddechowych i wymianę gazową, założyć wkłucie dożylne i zapewnić możliwości podawania leków przeciwpadaczkowych kolejnego wyboru, początkowo fenytoiny w dawce 20 mg/kg, którą się zwiększa do dawki całkowitej 30 mg/kg. W leczeniu uzupełniającym stanu padaczkowego stosujemy tiaminę w dawce 100 mg. Przy braku powrotu świadomości chorego trzeba zaintubować i podłączyć do respiratora. W miarę możliwości należy wykonać badania biochemiczne i neuroobrazowe.
3. Jak wykluczyć objawowy ból głowy?
Bóle głowy jako samodzielny objaw w procesach chorobowych wewnątrzczaszkowych występują stosunkowo rzadko. Zasadniczo w przypadku każdego nowo powstałego bólu głowy o silnym natężeniu niereagującego na leki przeciwbólowe należy przeprowadzić diagn...