BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Egzamin z medycyny
Egzamin z medycyny
Pytania i komentarze: lek. Katarzyna Klejna, dr n. med. Szymon Brzósko
Konsultacja: prof. dr hab. med. Michał Myśliwiec, Klinika Nefrologii i Transplantologii UM w Białymstoku
Dobre przygotowanie się do egzaminu specjalizacyjnego z tak obszernego działu medycyny, jakim są choroby wewnętrzne, jest zadaniem trudnym. Na egzaminach zdarzają się pytania dotyczące zagadnień, w których przypadku konieczna jest znajomość najnowszych publikacji, gdyż wiedza podręcznikowa nie daje pewności wyboru prawidłowej odpowiedzi. Ważne jest jednak nie tylko przyswajanie stale aktualizowanej wiedzy, lecz także umiejętność rozwiązywania testów. Chcąc pomóc czytelnikom w dobrym przygotowaniu się do sprawdzianu, co miesiąc publikujemy pytania testowe, których forma jest bardzo zbliżona do pytań egzaminacyjnych. Przy każdym z pytań zamieszczamy konsultowany przez wybitnego specjalistę opis, który powinien pozwolić na znalezienie prawidłowej odpowiedzi. Zagadnienia, do których ułożone są pytania, zostały nadesłane przez czytelników. Propozycje kolejnych tematów, które zdaniem Państwa warto zamieścić w repetytorium, prosimy nadsyłać na adres: repetytorium@medical-tribune.pl
1. U chorych na cukrzycę, w celu wykrycia nefropatii cukrzycowej i/lub oceny stopnia jej zaawansowania, należy określić:
A. Wydalanie albuminy z moczem
B. Stężenie kreatyniny w surowicy
C. Stężenie albuminy w surowicy
D. Wydalanie kreatyniny z moczem
E. Wielkość glukozurii
Wybierz zestaw prawidłowych odpowiedzi:
1.AB, 2.ABE, 3.BDE, 4. ABC, 5. ABCDE
W celu wykrycia nefropatii cukrzycowej i/lub oceny stopnia jej zaawansowania należy określić wydalanie albuminy z moczem oraz stężenie kreatyniny w surowicy. Stężenie kreatyniny we krwi należy określić przynajmniej raz w roku, niezależnie od wielkości wydalania albuminy z moczem.
2. Do czynników ryzyka cukrzycy ciężarnych należą:
A. Ciąża po 35. r.ż.
B. W wywiadzie porody dzieci o dużej masie ciała (>4000 g)
C. Wielorództwo
D. Nadciśnienie tętnicze lub nadwaga przed ciążą (BMI >27 kg/m2)
E. Rozpoznanie cukrzycy ciężarnych w poprzednich ciążach
Wskaż zestaw prawidłowych odpowiedzi:
1. BDE, 2. ABCDE, 3. ABDE, 4. BCDE, 5. DE
Do czynników ryzyka cukrzycy ciężarnych (GDM – gestational diabetes mellitus) należą: ciąża po 35. r.ż., w wywiadzie porody dzieci o dużej masie ciała (>4000 g), wielorództwo, nadciśnienie tętnicze lub nadwaga przed ciążą (BMI >27 kg/m2), rozpoznanie cukrzycy ciężarnych w poprzednich ciążach. Ponadto: urodzenie noworodka z wadą rozwojową, zgony wewnątrzmaciczne oraz rodzinny wywiad w kierunku cukrzycy typu 2.
3. Wskaż prawidłowe stwierdzenia dotyczące testu przesiewowego służącego diagnostyce cukrzycy ciężarnych (GCT – glucose challenge test):
A. Jest to test doustnego obciążenia 50 g glukozy
B. Jest to test doustnego obciążenia 75 g glukozy
C. Przeprowadzany jest między 10. a 14. tygodniem ciąży
D. Przeprowadzany jest między 24. a 28. tygodniem ciąży