ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Słowo wstępne
Słowo wstępne
Waldemar Banasiak
Szanowni Państwo,
Styczniowy numer „Medycyny po Dyplomie” zapowiada się wyjątkowo ciekawie. Spośród wielu ważnych dla praktyki lekarskiej dokumentów prezentujemy Państwu konsensus ekspertów American College of Cardiology Foundation, American College of Gastroenterology i American Heart Association dotyczący zmniejszania ryzyka powikłań żołądkowo-jelitowych u pacjentów stosujących leki antyagregacyjne i niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) z niezwykle interesującymi komentarzami prof. Adama Witkowskiego i prof. Jarosława Reguły. Jest to istotny dokument, wskazujący, w jaki sposób skutecznie zapobiegać krwawieniom do przewodu pokarmowego – problemowi, który jeszcze do niedawna zaprzątał umysły głównie gastrologów i chirurgów. Leczenie wielu schorzeń lekami antyagregacyjnymi lub przeciwzakrzepowymi nie tylko w ostrej, ale także w przewlekłej fazie chorób, oraz niekontrolowane przyjmowanie NLPZ przez pacjentów w sposób niepomierny zwiększyło prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań ze strony przewodu pokarmowego. Wobec narastania tego problemu należy przedsięwziąć działania w celu popularyzacji tych zaleceń i ich powszechnego wykorzystania w praktyce klinicznej.
Kolejnym ważnym dokumentem, który przedstawiamy, są wytyczne European Society of Cardiology dotyczące postępowania z chorym z zawałem serca z uniesieniem odcinka ST, omówione przez doc. Krzysztofa Reczucha. W ostatniej dekadzie przeprowadzono olbrzymią liczbę badań prospektywnych oceniających różnorodne aspekty terapeutyczne w tej grupie chorych, w związku z czym lekarzowi praktykowi trudno było czasami nadążyć za ich wynikami, które często były rozbieżne lub niejednoznaczne. Dzięki uaktualnianym co dwa lata wytycznym można uzyskać dostęp do wystandaryzowanej wiedzy w tym zakresie i stosując ją na co dzień, praktykować medycynę opartą na dowodach.
„Sympozjum” poświęcone zostało problemom nefrologicznym. Jego lekturę, podobnie, jak poprzednio wymienionych dokumentów, polecam nie tylko nefrologom, ale także lekarzom innych tzw. internistycznych i zabiegowych specjalności. Liczba pacjentów z dysfunkcją nerek (mniej lub bardziej zaawansowaną) narasta i dlatego nie wolno w sytuacji jej rozpoznania dzwonić natychmiast po konsultującego nefrologa. Większość problemów nefrologicznych można bowiem rozwiązać samemu, a nefrologowi pozostawić szczególnie trudne i wyjątkowe przypadki. Sympozjum poprzedza wstępne słowo prof. Andrzeja Więcka, który także skomentował artykuł poświęcony blaskom i cieniom stosowania statyn w chorobach nerek. Cukrzyca nieodłącznie kojarzy nam się z patologią nerkową i dlatego warto przeczytać aktualne wytyczne dotyczące postępowania w tej sytuacji klinicznej, które omówione zostały przez prof. Stanisława Czekalskiego. W tym dziale pisma można zapoznać się także z zasadami dotyczącymi postępowania u chorych z hiperkaliemią, zarówno w stanach nagłych, jak i w sytuacjach spotykanych w opiece ambulatoryjnej, które zostały opatrzone komentarzem prof. Edwarda Franka. Warto też zwrócić uwagę na komentarz prof. Andrzeja Januszewicza dotyczący artykułu poświęconemu zwężeniu tętnicy nerkowej. Klamrą spinającą wszystkie informacje nefrologiczne jest sprawozdanie z ostatniego zjazdu nefrologicznego z Filadelfii prof. Michała Myśliwca i doc. Beaty Naumnik.
W dobie globalizacji coraz częściej będziemy mieli do czynienia z pacjentami, którzy po powrocie z dalekich wypraw turystycznych lub biznesowych zgłaszają różnorodne objawy, z którymi dotychczas nie mieliśmy do czynienia. Dlatego warto przeczytać artykuł poświęcony malarii, najczęstszej chorobie zakaźnej, która może zmienić życie niejednego turysty czy biznesmena, z bardzo praktycznym komentarzem prof. Piotra Zaborowskiego.
W dziale „Horyzonty Medycyny” tym razem możemy przeczytać o postępowaniu w chorobach opłucnej.
Oczywiście będą Państwo mogli zapoznać się także z kolejnymi pytaniami do egzaminu z interny i skonfrontować swoje odpowiedzi z odpowiedziami naszych ekspertów.
Życzę Państwu przyjemnej lektury.