ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Nowości w praktyce
Wspólne stanowisko ADA i EASD dotyczące leczenia cukrzycy typu 2
dr hab. med. Dariusz Moczulski
W styczniu tego roku ukazało się wspólne stanowisko American Diabetes Association (ADA) i European Association for the Study of Diabetes (EASD) dotyczące leczenia cukrzycy typu 2. Opracowanie nowego konsensusu wynika z wprowadzenia do leczenia cukrzycy kilku nowych leków. Jego celem było dostarczenie lekarzom prostych algorytmów postępowania w rozpoczęciu i intensyfikacji leczenia cukrzycy typu 2. Zalecenia te oparto na dotychczas opublikowanych badaniach klinicznych oraz na subiektywnej ocenie ekspertów sporządzających dokument. Pod uwagę wzięto, oprócz dowodów medycznych, również korzyści, ryzyko i koszt terapii.
Zalecono, aby celem leczenia cukrzycy typu 2 było osiągnięcie poziomu hemoglobiny glikowanej (HbA1c) <7,0%. Przy HbA1c ≥7,0% zalecono intensyfikację leczenia cukrzycy, aż zostanie osiągnięty cel terapii, tj. HbA1c <7,0%. Zaznaczono, że dla niektórych osób ogólny cel leczenia, HbA1c <7,0%, może być niekorzystny. Należy wtedy indywidualnie ocenić korzyści i ryzyko terapii, biorąc pod uwagę oczekiwaną długość życia, ryzyko wystąpienia hipoglikemii oraz obecność chorób sercowo-naczyniowych.
Wyraźnie podkreślono, że w leczeniu cukrzycy typu 2 jak najwcześniejsze rozpoznanie choroby i rozpoczęcie terapii odgrywa bardzo ważną rolę w zapobieganiu jej późnym powikłaniom. Zaznaczono, że leczenie tej choroby we wczesnych etapach przynosi większe korzyści niż po kilku latach od jej wystąpienia. Wskazano, że w terapii cukrzycy typu 2 bardzo skuteczną metodą jest redukcja masy ciała, jednak w większości przypadków nie jest to łatwe zadanie. Korzystne jest również zwiększenie aktywności fizycznej, choć u wielu chorych jest to niemożliwe ze względu na choroby układu ruchu, sercowo-naczyniowe lub ryzyko wystąpienia stopy cukrzycowej.
W leczeniu farmakologicznym zwrócono uwagę na metforminę jako tani i bezpieczny lek, który nie powoduje wzrostu masy ciała. Najistotniejszym przeciwwskazaniem do jego stosowania jest upośledzona czynność wydalnicza nerek, przy której może wystąpić kwasica mleczanowa. Jest ona jednak obserwowana dużo rzadziej, niż pierwotnie sądzono. Metforminę można natomiast stosować bezpiecznie, dopóki wskaźnik przesączania kłębuszkowego (GFR) nie spadnie <30 ml/min/1,73m2. Wyraźnie nie zalecono leczenia rozyglitazonem. Jako powód podano nadal otwartą dyskusję nad zwiększonym ryzykiem zdarzeń sercowo-naczyniowych przy jego stosowaniu.
W kontroli wyników leczenia zalecono, aby pomiary glikemii wykonywać na czczo i przed posiłkiem. Stosowanie leków doustnych, nienależących do pochodnych sulfonylomocznika czy glinidów, nie wymaga przeprowadzania samokontroli glikemii. Stężenie glukozy na czczo i przed posiłkiem powinno mieścić się między 70 mg/dl a 130 mg/dl. Jeżeli mimo to poziom HbA1c jest wyższy niż zalecany, a wartość glikemii na czczo i przed posiłkiem odpowiada wskazaniom, należy badać glikemię w czasie od 90 min do 120 min po posiłku. Glikemia poposiłkowa powinna wynosić <180 mg/dl.
Do podstawowego algorytmu leczenia nie włączono analogów amyliny, inhibitorów α-glukozydazy, glinidów i inhibitorów DDP-4. Tłumaczono to ich mniejszą skutecznością w obniżaniu glikemii, mniejszą liczbą badań klinicznych nad tymi lekami oraz ich relatywnie wysoką ceną. Zaznaczono jednak, że dla niektórych chorych mogą być one właściwym wyborem.
Leczenie cukrzycy typu 2 najlepiej rozpocząć od zmiany stylu życia i przyjmowania metforminy. Dawkę leku należy powoli zwiększać, przez 1-2 miesiące, aż do uzyskania dawki optymalnej. Metformina jest zalecana jako lek pierwszego rzutu ze względu na brak specyficznych przeciwwskazań, dobre działanie hipoglikemizujące, brak przyrostu masy ciała przy jej stosowaniu, małe ryzyko hipoglikemii, małą częstość działań niepożądanych, dobrą akceptację przez chorych i stosunkowo niski koszt. Jeżeli stosowanie metforminy i zmiana stylu życia nie spowodują osiągnięcia celu leczenia, do terapii należy dodać drugi lek po 2-3 miesiącach od rozpoczęcia leczenia lub w dowolnym momencie dłuższej terapii. Włączenie drugiego leku jest konieczne wcześniej, jeżeli metformina jest przeciwwskazana lub źle tolerowana. Drugim lekiem powinna być insulina lub pochodna sulfonylomocznika. Jako bezpieczniejsze zalecono stosowanie pochodnych sulfonylomocznika drugiej generacji, takich jak gliklazyd, glimepiryd i glipizyd, z powodu mniejszego ryzyka ciężkiej hipoglikemii. Jeżeli takie postępowanie nie spowoduje osiągnięcia celu terapeutycznego, należy intensyfikować leczenie insuliną, jednocześnie kończąc podawanie pochodnej sulfonylomocznika, która nie powinna być stosowana razem z insuliną.
Alternatywny algorytm leczenia zaproponowano dla osób, u których wystąpienie hipoglikemii może być niebezpieczne na przykład z powodu wykonywanego zawodu. Zaznaczono, że algorytm ten opiera się na krótszej obserwacji i mniejszej liczbie badań. Jeżeli leczenie oparte na zmianie stylu życia i stosowaniu metforminy nie przyniesie oczekiwanego efektu, należy rozważyć dodanie eksenatydu (analogu inkretyny jelitowej GLP-1) lub pioglitazonu. Eksenatyd jest szczególnie zalecany, jeśli u chorego wskazana jest redukcja masy ciała. Jeżeli leczenie kombinacją metforminy i pioglitazonu nie przyniesie oczekiwanego efektu, można do nich dodać pochodną sulfonylomocznika lub pozostawić w leczeniu tylko metforminę i dodać insulinę. Jeśli leczenie kombinacją metforminy i eksenatydu nie będzie skuteczne, należy pozostawić w leczeniu tylko metforminę i dodać insulinę.
Komentarz
dr hab. med. Dariusz Moczulski, Klinika Chorób Wewnętrznych i Nefrodiabetologii UM, Łódź
dr hab. med. Dariusz Moczulski
Wspólne stanowisko ADA i EASD ma szczególne znaczenie, ponieważ do tej pory rysowały się pewne różnice w leczeniu cukrzycy typu 2 w Europie i Stanach Zjednoczonych. Po części wynikały one z przyczyn medycznych (np. częściej występująca otyłość u chorych na cukrzycę typu 2 w USA), choć nie zawsze. Przedstawione wspólne zalecenia wydają się bardziej zbliżać dotychczasowe zalecenia europejskie do amerykańskich niż amerykańskie do europejskich.
Na szczególną uwagę zasługuje wyraźne wskazanie na metforminę jako lek pierwszego rzutu w leczeniu cukrzycy typu 2. Polskie Towarzystwo Diabetologiczne w swoich zaleceniach z 2008 r. zalecało również stosowanie pochodnych sulfonylomocznika jako leku pierwszego rzutu u chorych na cukrzycę typu 2 z niewielką nadwagą. Dopuszczało też kombinację pochodnych sulfonylomocznika z insuliną. Przedstawiony wspólny konsensus nie zaleca stosowania pochodnej sulfonylomocznika wraz z insuliną.
Zmianie ulega także spojrzenie na samokontrolę. Do tej pory Polskie Towarzystwo Diabetologiczne u chorych na cukrzycę typu 2 zalecało pomiar glikemii na czczo i po głównych posiłkach. Obecny konsensus zaleca pomiar glikemii na czczo i przed posiłkami. Dopiero gdy mimo takiej kontroli nie osiąga się celu terapeutycznego, czyli otrzymania poziomu HbA1c <7,0%, należy dokonywać pomiaru glikemii po posiłkach. Wspólny konsensus zaznacza również, że leczenie wyłącznie metforminą nie wymaga stosowania samokontroli. W kilku badaniach klinicznych udowodniono, że stosowanie samokontroli u takich chorych nie poprawia wyrównania glikemii.
Zaproponowano alternatywny algorytm z zastosowaniem nowych leków, takich jak eksenatyd i pioglitazon. Leki te w Polsce nadal są relatywnie drogie, dlatego nie stosuje się ich powszechnie. Korzystne działanie eksenatydu, szczególnie na zmniejszenie masy ciała, i małe ryzyko hipoglikemii przy stosowaniu eksenatydu i pioglitazonu może być, mimo większych kosztów, istotną alternatywą w intensyfikacji leczenia cukrzycy typu 2 u niektórych chorych z tym schorzeniem.