Pediatria 2025 'Profilaktyka i prewencja w pediatrii i psychiatrii dziecięcej' | Kongres Akademii po Dyplomie już 11-12 kwietnia w Warszawie! Sprawdź >
Codziennie zdajesz egzamin z medycyny
Ginekologia
prof. dr hab. n. med. Ewa Barcz
1. Wskazaniem do leczenia operacyjnego mięśniaków macicy jest:
a. Obecność mięśniaka podsurowicówkowego o średnicy >3 cm
b. Wielkość mięśniaka niezależnie od lokalizacji >3 cm
c. Szybki wzrost mięśniaka
d. Mięśniaki macicy z towarzyszącymi nadmiernymi krwawieniami miesiączkowymi
e. Prawidłowe są odpowiedzi c i d
Komentarz
Mięśniaki macicy to jedna z najczęstszych łagodnych patologii w zakresie narządu płciowego. Występują u co czwartej kobiety po 35 r.ż., jednak obecnie wskazania do leczenia operacyjnego są zdecydowanie ograniczone. Mięśniaki macicy stanowią wskazanie do leczenia operacyjnego w sytuacji, w której wywołują objawy kliniczne, głównie w postaci krwotocznych krwawień miesiączkowych. Wskazaniem jest również podejrzenie procesu nowotworowego, którego objawem może być szybki wzrost mięśniaka. Wielkość mięśniaka nie jest niezależnie od lokalizacji wskazaniem do zabiegu. Dodatkowym wskazaniem do operacji może być trudność w zajściu w ciążę w przypadku mięśniaków podśluzówkowych lub ryzyko poronienia albo porodu przedwczesnego.
2. Niepłodność w endometriozie wynika z:
a. Zaburzeń implantacji
b. Niedrożności jajowodów
c. Cykli bezowulacyjnych
d. Prawidłowe są odpowiedzi b i c
e. Prawidłowe są odpowiedzi a i b
Komentarz
Endometrioza jest chorobą dotykającą około 1% kobiet w wieku rozrodczym. Do najczęstszych objawów klinicznych w tym schorzeniu należą zespół bólowy miednicy i brzucha oraz niepłodność. Niepłodność w endometriozie jest zjawiskiem złożonym, wynikającym z szeregu patologii. Przyczyną mogą być nieprawidłowości anatomiczne, których źródłem jest choroba zrostowa w jamie otrzewnowej mogąca doprowadzić między innymi do niedrożności jajowodów. Jednocześnie dochodzi do zmian lokalnych w płynie otrzewnowym, których konsekwencją może być patologia zapłodnienia, a w końcu zmiany w receptywności endometrium prowadzą do zaburzeń implantacji. Endometrioza nie wpływa na regulację hormonalną i cykl miesiączkowy.