Codziennie zdajesz egzamin z medycyny
Zatrucia
dr hab. n. med. Natalia Pawlas, prof. SUM
1. Na szpitalny oddział ratunkowy (SOR) przywieziono 41-letniego pacjenta uzależnionego od alkoholu. W chwili przyjęcia pacjent był zamroczony, bez logicznego kontaktu. Badania laboratoryjne wykluczyły upojenie alkoholowe. Wyniki badań gazometrycznych przedstawiono w tabeli 1.
Wyniki badania gazometrycznego u tego chorego wskazują na podejrzenie zatrucia:
a. Płynem do dezynfekcji rąk
b. Amfetaminą
c. Alkoholami niespożywczymi – metanol, glikol etylenowy
d. Benzodiazepinami
e. Paracetamolem
Komentarz
W badaniu gazometrycznym stwierdzono głęboką kwasicę metaboliczną, która może wskazywać na zatrucie metanolem lub glikolem etylenowym. Przez osoby uzależnione od alkoholu są one spożywane jako substytuty alkoholu etylowego. Płyn do dezynfekcji rąk zawiera alkohol etylowy i/lub alkohol izopropylowy. Izopropanol jest alkoholem niespożywczym, który powoduje ketonurię i ketonemię, ale bez kwasicy metabolicznej.
2. Pacjentka, 36 lat, dotychczas przewlekle nieleczona, została ukąszona przez żmiję zygzakowatą w powierzchnię boczną stopy prawej. Bezpośrednio po ukąszeniu pojawiły się ból i obrzęk stopy prawej oraz uogólnione osłabienie, a następnie obserwowano objawy ogólne pod postacią hipotensji, nudności, wymiotów i bólu brzucha.
Prawidłowym postępowaniem jest:
a. Postępowanie jedynie objawowe
b. Jedynie podanie surowicy przeciw jadowi żmii
c. Postępowanie przeciwbólowe, przeciwobrzękowe i podanie surowicy przeciw jadowi żmii
d. Postępowanie przeciwbólowe, przeciwobrzękowe, objawowe i podanie surowicy przeciw jadowi żmii oraz zastosowanie profilaktyki przeciwtężcowej
e. Postępowanie przeciwbólowe i przeciwobrzękowe
Komentarz
W opisanym powyżej przypadku są wskazania do postępowania specyficznego polegającego na podaniu surowicy przeciw jadowi żmii i wdrożeniu profilaktyki przeciwtężcowej (wszystkie rany kąsane uznajemy za „brudne”). Należy również włączyć postępowanie przeciwbólowe, przeciwobrzękowe i objawowe. Surowica przeciw jadowi żmii jako białko obcogatunkowe wymaga zastosowania po wykonaniu próby uczuleniowej. Podanie niesie ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych, stąd też nie we wszystkich przypadkach pokąsań przez żmiję surowica jest rekomendowana.