Codziennie zdajesz egzamin z medycyny
Medycyna podróży
dr n. med. Anna Kuna
1. Które z niżej wymienionych leków rekomendują obecnie eksperci World Health Organization (WHO) w chemioprofilaktyce malarii u podróżujących?
a. Chininę
b. Atowakwon z proguanilem lub doksycyklinę
c. Sulfadoksynę z pirymetaminą
d. Meflochinę
e. Prawidłowe są odpowiedzi b i d
Komentarz
Aktualnie najczęściej rekomenduje się następujące leki profilaktyczne: atowakwon z proguanilem, doksycyklinę i meflochinę. Chinina jest zarezerwowana do leczenia malarii, nie profilaktyki. Sulfadoksynę z pirymetaminą przed laty często stosowano w terapii malarii, nie jest to jednak preparat zalecany w profilaktyce.
2. Pacjentka, lat 25, zgłosiła się z powodu zmiany skórnej w postaci owrzodzenia na skórze w okolicy prawego nadgarstka, która powstała pół roku temu, początkowo jako grudka. Chora leczyła się u kilku specjalistów, przyjmowała antybiotyki miejscowo, doustnie oraz leki przeciwgrzybicze. Pacjentka nie zgłasza innych objawów, nie gorączkuje, nie jest obciążona chorobowo. Zmiana skórna nie boli i nie swędzi. Wróciła 8 miesięcy temu z podróży przez kraje Ameryki Środkowej i Południowej.
Jakie postępowanie diagnostyczne należy zaproponować?
a. Kolejne posiewy bakteriologiczne wydzieliny z owrzodzenia aż do uzyskania wyniku
b. Badanie płynu pobranego przez nacięcie skóry (SSS – slit-skin smears) w kierunku trądu
c. Wyciski i badanie mikroskopowe oraz badanie materiału z owrzodzenia metodą reakcji łańcuchowej polimerazy (PCR – polymerase chain reaction) w kierunku leiszmaniozy skórnej
d. Badanie mikroskopowe wydzieliny i hodowlę w kierunku grzybów
e. Bez dalszych badań diagnostycznych należy rozpocząć empiryczną antybiotykoterapię lekiem szerokospektralnym
Komentarz
Opisana w pytaniu zmiana skórna u pacjentki przemawia za podejrzeniem leiszmaniozy skórnej: pobyt w tropiku, powolny rozwój owrzodzenia, brak reakcji na antybiotyki i leki przeciwgrzybicze, dobry stan ogólny. Badaniem diagnostycznym z wyboru jest ...