Codziennie zdajesz egzamin z medycyny
Andrologia
prof. dr hab. n. med. Dariusz Kałka
1. Mężczyzna w wieku 62 lat z rozpoznanym łagodnym przerostem gruczołu krokowego (BPH – benign prostatic hyperplasia) zgłosił się do lekarza z powodu zaburzeń erekcji (ED – erectile dysfunction) trwających od siedmiu miesięcy. W terapii zastosowano inhibitor PDE5.
Który z inhibitorów PDE5 powinien zostać zlecony u tego pacjenta?
a. Wardenafil w dawce 10-20 mg stosowany doraźnie przed aktywnością seksualną
b. Syldenafil w dawce 50-100 mg stosowany doraźnie przed aktywnością seksualną
c. Awanafil w dawce 100-200 mg stosowany doraźnie przed aktywnością seksualną
d. Tadalafil w dawce 5 mg stosowany codziennie
e. Tadalafil w dawce 10-20 mg stosowany doraźnie przed aktywnością seksualną
Komentarz
Tadalafil w dawce 5 mg stosowany w terapii ciągłej (5 mg/24 h) poza poprawą funkcji erekcyjnej ma także udowodnione korzystne działanie w prostym przeroście gruczołu krokowego i dlatego jest korzystnym rozwiązaniem u pacjentów z BPH i ED.
2. Do lekarza zgłosił się 36-letni mężczyzna po dwuletnim okresie regularnego współżycia w celu poczęcia potomstwa. W badaniu nasienia: objętość 2 ml, koncentracja plemników 0,55 mln/ml, całkowita liczba plemników 1,1 mln, ruch szybki postępowy (a) 11%, ruch wolny postępowy (b) 15%, (a + b = 26%), żywotność 63%, plemniki o prawidłowej budowie 1%.
Po badaniu nasienia u pacjenta możemy rozpoznać:
a. Azoospermię
b. Oligoasthenoteratozoospermię
c. Teratozoospermię
d. Normozoospermię
e. Oligozoospermię
Komentarz
Prawidłowe parametry nasienia przedstawiają się następująco: koncentracja ≥15 mln/ml, całkowita liczba plemników w ejakulacie ≥39 mln/ml, morfologia plemników – plemniki o prawidłowej budowie ≥4%, ruchliwość plemników – ruch postępowy ≥32%, ruch c...