Przetestuj się na cito
Hematologia
prof. dr hab. n. med. Monika Podhorecka
1
Pacjentka, lat 37, zgłosiła się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) z powodu utrzymującej się od kilku tygodni zmniejszonej tolerancji wysiłku. Kobieta zaobserwowała również nadmierne wypadanie włosów oraz powtarzające się epizody zapalenia kącików ust. W wywiadzie brak chorób przewlekłych, pacjentka nie przyjmuje na stałe żadnych leków, zgłasza występowanie obfitych miesiączek. W badaniu przedmiotowym bez istotnych odchyleń od normy. W badaniu morfologii krwi stwierdzono: liczba leukocytów (WBC – white blood cells) 7,2 g/l, hemoglobina (Hb) 10,2 g%, liczba erytrocytów (RBC – red blood cell count) 4,0 T/l, średnia objętość krwinki czerwonej (MCV – mean corpuscular volume) 76 fl, średnia zawartość hemoglobiny w krwince (MCH – mean corpuscular hemoglobin) 20 pg, średnie stężenie hemoglobiny w krwince czerwonej (MCHC – mean corpuscular hemoglobin concentration) 30 g%, liczba płytek krwi (PLT – platelet count) 510 g/l.
Które z przedstawionych poniżej badań należy wykonać w pierwszej kolejności w celu oceny mechanizmu niedokrwistości?
- Stężenie witaminy B12 w surowicy
- Stężenie kwasu foliowego
- Trepanobiopsję szpiku kostnego
- Pośredni i bezpośredni odczyn Coombsa
- Stężenie ferrytyny, wysycenie transferyny żelazem, całkowitą zdolność wiązania żelaza
2
Młody mężczyzna, lat 30, dotychczas nieleczony, zgłosił się na szpitalny oddział ratunkowy (SOR) z powodu pojawiania się na skórze kończyn i tułowia licznych punkcikowatych wybroczyn. Podał, że mniej więcej od 2 tygodni jego samopoczucie się pogarszało, wystąpiły postępujące osłabienie, bóle i zawroty głowy. W badaniu morfologii krwi stwierdzono: WBC 37,5 g/l (w rozmazie automatycznym: granulocyty 20%, limfocyty 15%, monocyty 65%), Hb 8,1 g%, RBC 2,8 T/l, MCV 91 fl, PLT 5 g/l.
Które z przedstawionych poniżej rozpoznań jest najbardziej prawdopodobne w tym przypadku?
- Małopłytkowość immunologiczna
- Ostra infekcja wirusowa
- Ostra białaczka
- Zespół mielodysplastyczny
- Przewlekła białaczka mielomonocytowa
3
Pacjent, lat 70, zgłosił się do lekarza POZ z wynikiem wykonywanego corocznie badania morfologii krwi, w którym stwierdzono: WBC 19 g/l, granulocyty 21%, limfocyty 75%, monocyty 3%, eozynofile 1%, Hb 14,2 g%, RBC 4,1 T/l, PLT 254 g/l. Pacjent czuje się dobrze, nie zgłasza żadnych dolegliwości, nie stwierdzono istotnych odchyleń w badaniu przedmiotowym.
Które z przedstawionych poniżej rozpoznań jest najbardziej prawdopodobne w przypadku tego pacjenta i jakie powinno u niego być dalsze postępowanie?