ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Przetestuj się na cito
Chirurgia
prof. dr hab. n. med. Adam Durczyński
1
Chory, 45 lat, zostaje przewieziony do szpitala przez zespół pogotowia ratunkowego z powodu silnego bólu brzucha, który pojawił się nagle w trakcie robienia zakupów w sklepie. Chory jest w stanie ogólnym ciężkim, z ciśnieniem tętniczym wynoszącym 80/40 mmHg, tętnem 120 uderzeń na minutę, krzyczy z bólu, brzuch przy badaniu jest deskowaty, bez słyszalnej perystaltyki z dodatnim objawem Blumberga.
Najbardziej prawdopodobnym rozpoznaniem w tym przypadku będzie:
- Ostre zapalenie trzustki
- Perforacja wrzodu trawiennego
- Zapalenie wyrostka robaczkowego
- Zapalenie uchyłków esicy
- Zapalenie pęcherzyka żółciowego
2
Mężczyzna, 25 lat, zgłasza się do izby przyjęć z powodu bólu podbrzusza, który ulega stopniowemu nasileniu od 12 godzin, nudności bez wymiotów, braku apetytu. W badaniach laboratoryjnych stwierdzono podwyższone parametry stanu zapalnego (leukocyty [WBC – white blood cells], białko C-reaktywne [CRP – C-reactive protein]), w USG opisano tubularną strukturę o średnicy 1 cm i ślad wolnego płynu w jamie otrzewnej.
Najwłaściwszym postępowaniem klinicznym u tego chorego będzie:
- Uzupełnienie diagnostyki obrazowej o wykonanie tomografii komputerowej jamy brzusznej
- Uzupełnienie diagnostyki obrazowej o wykonanie badania rentgenowskiego jamy brzusznej
- Uzyskanie zgody od chorego na pilny zabieg operacyjny wycięcia wyrostka robaczkowego
- Uzyskanie zgody od chorego na operację zwiadowczą jamy brzusznej z ewentualną możliwością wyłonienia sztucznego odbytu
- Skierowanie chorego na oddział gastroenterologii w celu dalszego leczenia zachowawczego
3
Chora w wieku 82 lat z utrwalonym migotaniem przedsionków została przywieziona do izby przyjęć przez zespół pogotowia ratunkowego z powodu bólu brzucha. W badaniu przedmiotowym stwierdzono brzuch wzdęty, bolesny nad całą powierzchnią, z obroną mięśniową, bez wysłuchiwalnej perystaltyki, a w badaniu per rectum ślad treści posokowatej. W RTG jamy brzusznej ujawniono rozległe zmiany miażdżycowe aorty brzusznej oraz pogrubiałe i rozdęte gazem pętle jelita cienkiego. W badaniach dodatkowych stwierdzono podwyższone parametry stanu zapalnego i wysokie stężenie dimerów D.
Najbardziej prawdopodobnym rozpoznaniem w tej sytuacji klinicznej będzie:
- Ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego
- Zator krezki jelita cienkiego
- Zapalenie żołądka i jelita cienkiego
- Pęknięcie śledziony
- Perforacja wrzodu trawiennego