Kongres Pediatria 2025 już 11-12.04 w Warszawie! Tylko do 28.02 bilet na kongres kupisz aż 200 zł taniej | Sprawdź >
Kardiologia
Obturacyjny bezdech senny z punktu widzenia kardiologa
dr n. med. Ewa Warchoł-Celińska
- Kryteria rozpoznania obturacyjnego bezdechu sennego (OBS) i badania diagnostyczne
- Występowanie OBS a ryzyko rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego
- Metody postępowania terapeutycznego
Obturacyjny bezdech senny (OBS) ma udokumentowany związek z licznymi chorobami sercowo-naczyniowymi, w tym z nadciśnieniem tętniczym, udarem mózgu, niewydolnością serca, chorobą wieńcową i migotaniem przedsionków (AF – atrial fibrillation). Pacjenci z OBS mają zwiększone ryzyko nie tylko rozwoju współistniejącej choroby sercowo-naczyniowej, lecz także poważniejszego jej przebiegu.
Obturacyjny bezdech senny – informacje ogólne
Obturacyjny bezdech senny jest chorobą, w której podczas snu dochodzi do pogorszenia utlenowania krwi (spadek SpO2 o 3-4%) oraz przebudzeń ze snu, z których większość pozostaje nieuświadomiona. Istotą choroby są powtarzające się epizody zamknięcia górnych dróg oddechowych (bezdechy) lub ich zwężenia (spłycenia oddychania) na poziomie gardła przy zachowanej lub w większości przypadków wzmożonej pracy mięśni oddechowych.
Etiopatogeneza OBS jest związana z budową górnych dróg oddechowych. W czasie snu dochodzi do zmniejszenia napięcia mięśni ścian gardła, co w sprzyjających warunkach (otyłość centralna, przerost migdałków podniebiennych, wydłużone podniebienie miękkie, powiększenie języka, mała cofnięta żuchwa, zmniejszenie napięcia mięśnia gardła) może prowadzić do jego zwężenia lub zamknięcia, a w rezultacie do spłycenia oddychania lub wystąpienia bezdechu. Taka sytuacja prowadzi do hipoksemii i hiperkapnii oraz narastającej pracy mięśni oddechowych, co powoduje wybudzenie, a w konsekwencji wzrost napięcia mięśni gardła i zakończenie bezdechu. Po bezdechu wyrównawcza hiperwentylacja prowadzi do wtórnej hipokapnii i zmniejszenia napędu oddechowego. Pacjent ponownie zasypia, zmniejsza się napięcie mięśni gardła, które ulega zapadnięciu, i następuje kolejny bezdech.
Obturacyjny bezdech senny występuje bardzo często, szacuje się, że dotyka 34% mężczyzn i 17% kobiet w populacji ogólnej oraz od 40% do 60% pacjentów z rozpoznaną chorobą sercowo-naczyniową. Należy zaznaczyć, że częstość występowania OBS systematycznie wzrasta, co ma związek z epidemią otyłości i starzeniem się społeczeństwa. Szacuje się, że w porównaniu z dwiema poprzednimi dekadami częstość występowania OBS wzrosła o 30%.
Obturacyjny bezdech senny – czynniki ryzyka i objawy
Ważną informacją praktyczną dla lekarzy, którzy podejrzewają OBS u swoich pacjentów, jest znajomość czynników jego ryzyka, do których należą: