Przetestuj się na cito
Diabetologia
dr hab. n. med. Aleksandra Uruska
lek. Anita Kaczmarek
1
Pacjent, lat 33, został przyjęty na oddział diabetologii i chorób wewnętrznych w trybie pilnym z powodu nowego zachorowania na cukrzycę. Przy przyjęciu: glikemia z krwi żylnej 378 mg/dl, glukozuria z acetonurią (+++), bez zaburzeń gazometrycznych, hemoglobina glikowana (HbA1c) 13,3%. W wywiadzie od blisko 3 miesięcy polidypsja, poliuria, utrata masy ciała ok. 15 kg w ciągu ostatnich 3 miesięcy (aktualna masa ciała 70 kg, wzrost 180 cm, wskaźnik masy ciała [BMI – body mass index] 21,60 kg/m2). Mniej więcej miesiąc temu epizod zapalenia napletka, który leczono antybiotykoterapią ogólnoustrojową (azytromycyna z lewofloksacyną) w skojarzeniu z leczeniem miejscowym (maść z hydrokortyzonem). Pacjent u lekarza rodzinnego wykonał wówczas badania krwi i moczu, stężenie glukozy z krwi żylnej na czczo 325 mg/dl, glukozuria z acetonurią (2 mmol/l), w kontrolnym badaniu ogólnym moczu po 5 dniach acetonuria 10 mmol/l. Podczas wizyty u diabetologa mężczyzna otrzymał glimepiryd i metforminę o przedłużonym uwalnianiu. Z uwagi na powstałą stulejkę pacjent ma zaplanowany zabieg obrzezania.
Ponadto w wywiadzie: nadciśnienie tętnicze (w pomiarach domowych średnie wartości ciśnienia tętniczego [BP – blood pressure] 120/70 mmHg). Leki przyjmowane na stałe: nebiwolol 5 mg 1-0-0, telmisartan 40 mg 1-0-0, glimepiryd 2 mg 1-0-0, metformina o przedłużonym uwalnianiu 1000 mg 0-0-1.
Przebyte operacje, zabiegi mężczyzna neguje, podobnie alergie na leki, pokarm i jad owadów. Używki: papierosy – nie pali, alkohol – spożywa sporadycznie (mniej więcej raz w miesiącu piwo), środki psychoaktywne – nie stosuje. Wywiad rodzinny: obciążony w kierunku cukrzycy (rodzice chorują na cukrzycę typu 2).
W trakcie hospitalizacji wyrównano poziom glikemii, rozpoczęto leczenie metodą intensywnej czynnościowej insulinoterapii, przeprowadzono edukację w zakresie metody leczenia, diety, wysiłku fizycznego i samokontroli. Zaproponowano podłączenie systemu monitorowania glikemii. Oceniano obecność ognisk zapalnych, bez odchyleń w badaniach dodatkowych.
W celu ostatecznego potwierdzenia etiologii cukrzycy jakie badanie należy wykonać w pierwszej kolejności?
- Przeciwciała przeciwko fosfatazie tyrozynowej 2 (IA2)
- Przeciwciała przeciwko dekarboksylazie kwasu glutaminowego (anty-GAD)
- Przeciwciała przeciw antygenom cytoplazmy neutrofilów ANCA (pANCA i cANCA)
- Przeciwciała przeciwko transporterowi cynku 8 (ZnT8)
2
Lekarza diabetologa pracującego na oddziale chorób wewnętrznych poproszono o konsultację diabetologiczną u pacjentki hospitalizowanej na oddziale ginekologii i położnictwa tego samego szpitala. Pacjentka ma 67 lat, przyjęto ją z rozpoznaniem krwaw...