ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Przetestuj się na cito
Reumatologia
prof. dr hab. n. med. Maria Majdan
1
Pacjent, lat 68, zgłosił się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) z powodu silnego bólu, obrzęku, zaczerwienienia, z ograniczeniem ruchomości stawu skokowego lewego. Dotychczas był leczony ambulatoryjnie z powodu cukrzycy typu 2, nadciśnienia tętniczego, zaburzeń lipidowych (hipercholesterolemia, hipertriglicerydemia). Ma nadwagę. Jak dotąd nie miał objawów zapalenia stawów. Na lewej małżowinie usznej obecny guzek przeświecający na biało (tophi?).
Jakie jest najbardziej prawdopodobne rozpoznanie u chorego?
A. Reaktywne zapalenie stawów
B. Zaostrzenie choroby zwyrodnieniowej stawów
C. Artropatia cukrzycowa
D. Napad dny moczanowej
2
Badania diagnostyczne, które należałoby wykonać wraz z rozpoczęciem leczenia napadu zapalenia stawu skokowego u opisywanego w pytaniu 1 pacjenta, to przede wszystkim:
A. Stężenie kreatyniny we krwi, szacunkowy wskaźnik filtracji kłębuszkowej (eGFR – estimated glomerular filtration rate)
B. Stężenie kwasu moczowego we krwi
C. Analiza moczu
D. Zdjęcie płuc
3
U opisywanego w pytaniu 1 chorego stwierdzono wartość eGFR 61 ml/min/1,73 m2; podwyższone stężenie białka C-reaktywnego (CRP – C-reactive protein) 56 mg/l; stężenie kwasu moczowego 6,5 mg/dl; prawidłowe aktywności aminotransferazy alaninowej (AlAT – alanine aminotransferase) i aminotransferazy asparaginowej (AspAT – aspartate aminotransferase).
Zaproponuj leczenie napadu zapalenia stawu:
A. Prednizon 30 mg przez 3 dni, następnie 20 mg przez 2 dni i w ciągu tygodnia redukcja dawki do odstawienia
B. Podanie amoksycyliny doustnie i paracetamolu
C. Podanie kolchicyny i/lub niesteroidowego leku przeciwzapalnego (NLPZ)
D. Podanie allopurynolu 300 mg/24 h i NLPZ
4
74-letnia pacjentka zgłosiła się do lekarza rodzinnego z powodu silnych dolegliwości bólowych mięśni karku, obręczy barkowej z towarzyszącą sztywnością poranną trwającą kilka godzin. Zgłasza ograniczenie zakresu ruchu w stawach barkowych, znaczne osłabienie. Dotychczas była sprawna fizycznie, leczyła się z powodu nadciśnienia tętniczego. W wykonanych badaniach biochemicznych: łagodna niedokrwistość normocytarna, płytki krwi 520 000/mm3, odczyn Biernackiego (OB) 120 mm/h, CRP 95 mg/l.
Prawdopodobne rozpoznanie zespołu opisywanych objawów to:
A. Zaostrzenie przewlekłej niewydolności serca
B. Uogólniona choroba zwyrodnieniowa stawów
C. Reumatoidalne zapalenie stawów
D. Polimialgia reumatyczna
5
Mężczyzna w wieku 23 lat został skierowany przez lekarza rodzinnego do reumatologa w celu ustalenia rozpoznania oraz zastosowania leczenia z powodu bólów kręgosłupa piersiowego oraz okolicy lędźwiowo-krzyżowej, które szczególnie nasilają się w noc...