BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Skale udarów – stan aktualny
Część 3. European Stroke Scale i Japan Stroke Scale
prof. dr hab. n. med. Józef Opara1,2
dr hab. n. med. Beata Łabuz-Roszak3,4
- W trzecim i ostatnim artykule z cyklu poświęconego opisowi skal udarów przedstawiono dwie najnowsze skale: European Stroke Scale z 1994 r. i Japanese Stroke Scale z 2001 r.
Dziękujemy redakcji „Neurologii po Dyplomie” za przyjęcie naszej propozycji przygotowania cyklu trzech artykułów przedstawiających aktualny stan wiedzy na temat skal udarów. W pierwszym artykule omówiliśmy National Institutes of Health Stroke Scale (NIHSS)1, w drugim zaś przedstawiliśmy zalety i wady dwóch skal udarów: skali Orgogozo i Scandinavian Stroke Scale2. W trzecim artykule omawiamy skale najnowsze: European Stroke Scale z 1994 r. i Japan Stroke Scale z 2001 r.
Skale udarów
Historię skal udarów (stroke scales) przedstawiono w pierwszym artykule z cyklu (tegoroczny numer majowy „Neurologii po Dyplomie”)1. Najbardziej znane skale udarów to: National Institutes of Health Stroke Scale (Brott i wsp.; 1989), Scandinavian Stroke Scale (SSS; 1985), skala Orgogozo i wsp. (1983), nazwana przez autorów skalą tętnicy środkowej mózgu (NSMCA), European Stroke Scale (ESS; Hantson i wsp.; 1994), przeznaczona dla chorych z zespołem tętnicy środkowej mózgu, i Japan Stroke Scale (Gotoh i wsp.; 2001)2,3. Wielu badaczy stwierdziło silną korelację między poszczególnymi skalami4-8. Najczęściej w badaniach klinicznych wykorzystywana jest skala NIH, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych.