Kongres Pediatria 2025 już 11-12.04 w Warszawie! Tylko do 28.02 bilet na kongres kupisz aż 200 zł taniej | Sprawdź >
Bóle głowy w przebiegu chorób naczyniowych – występowanie i symptomatologia
lek. Piotr Chądzyński
dr hab. n. med. Izabela Domitrz
- Pewne charakterystyczne cechy bólów głowy i ich objawy towarzyszące mogą nasuwać klinicyście prawidłowe rozpoznanie pierwotnej jednostki chorobowej lub zespołu objawowego, dlatego dokładna znajomość symptomatologii wtórnych bólów głowy wydaje się kluczowa w praktyce lekarskiej, szczególnie dla specjalistów neurologii oraz lekarzy pracujących w izbach przyjęć i na oddziałach ratunkowych
- W artykule przybliżono zagadnienie, jakim są bóle głowy na tle naczyniowym, i przedstawiono ich krótką charakterystykę
Wtórne bóle głowy powstające w przebiegu chorób naczyniowych, zwane również bólami pochodzenia naczyniowego, są heterogenną grupą schorzeń o podłożu somatycznym. Czynnikami etiologicznymi w tego rodzaju bólach mogą być zarówno stany bezpośredniego zagrożenia życia, takie jak krwawienia podpajęczynówkowe lub udary niedokrwienne mózgu, jak i patologie o łagodniejszym przebiegu (np. naczyniaki jamiste).
Bóle głowy o podłożu naczyniowym są heterogenną grupą wtórnych bólów głowy sklasyfikowanych w rozdziale 6 trzeciej edycji International Classification of Headache Disorders (ICHD-3)1. W powyższej klasyfikacji bóle głowy podzielono według związanych z nimi patologii naczyń czaszkowych i szyjnych. Wśród wspomnianych patologii można wyodrębnić bezpośrednio związane z naczyniami (takie jak malformacje czy rozwarstwienia) i choroby powstające na tle naczyniowym (np. udary niedokrwienne i krwotoczne mózgu)1. Ze względu na różnorodność etiopatogenezy opisywanych bólów często niemożliwe jest wyodrębnienie ich cech charakterystycznych, natomiast nierzadko zdarza się, że mogą one imitować inne jednostki chorobowe, takie jak migrena czy klasterowy ból głowy1,2.
Jednym z typowych objawów bólów głowy pochodzenia naczyniowego jest piorunujący ból głowy (zwany również piorunowym), którego charakterystykę przedstawiono w tabeli 11,3.
Warunkiem koniecznym do rozpoznania wtórnego bólu głowy jest bliski związek czasowy między wystąpieniem bólu a identyfikacją choroby wywołującej ból1. Ogólne zasady rozpoznawania omawianych bólów, zgodne z ICHD-3, przedstawiono w tabeli 2.
Mając na uwadze to, jak groźne dla pacjenta mogą być wspomniane wyżej patologie, i fakt, że często ich jedynym objawem może być nagły silny ból głowy, tak ważne wydają się znajomość potencjalnych przyczyn bólu i sprawne postępowanie diagnostyczno-terapeutyczne.
Bóle głowy związane z incydentem niedokrwiennym OUN
Bóle głowy mogą występować zarówno w przebiegu udarów niedokrwiennych, jak i przemijających epizodów niedokrwiennych (TIA – transient ischemic attack) ośrodkowego układu nerwowego (OUN)1. Dokładna patofizjologia tego zjawiska pozostaje niewyjaśnio...