BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Pacjent w podeszłym wieku na oddziale neurologicznym – wskazania do rehabilitacji i główne ograniczenia w planowaniu usprawniania
lek. Piotr Chądzyński
dr n. o zdr. Beata Mielańczuk-Lubecka
dr n. med. i n. o zdr. Karolina Krzysztoń
- W niniejszym artykule został przybliżony profil chorego w podeszłym wieku. Omówiono ponadto podstawowe wskazania do neurorehabilitacji, a także wyzwania, które mogą się z tym zagadnieniem wiązać
Opieka medyczna nad seniorami jest zagadnieniem niezwykle złożonym, a także ze względów demograficznych – wymagającym. Według World Health Organisation (WHO) pacjentem w podeszłym wieku w ujęciu globalnym jest osoba, która ukończyła 60 lat – w polskiej definicji tę granicę przesunięto na >65 r.ż.1,2 Na podstawie dostępnych danych wiadomo, że w 2021 r. na oddziałach neurologicznych w Polsce hospitalizowanych było 196 000 chorych, z czego ponad połowę (106 000) stanowiła grupa w wieku co najmniej 65 lat3. Ze względu na procesy starzenia się społeczeństwa i wynikający z tego wzrost zapotrzebowania na usługi medyczne szacuje się, że w najbliższych latach powyższe liczby będą stale wzrastać4. Bezsprzecznie najczęstszym powodem hospitalizacji pacjentów w podeszłym wieku na oddziałach neurologicznych są udary mózgu, które prowadzą do nagłej utraty sprawności4. W ostatnich latach często podkreślana jest konieczność podjęcia wczesnej interwencji rehabilitacyjnej u tej grupy chorych. Należy jednak zwrócić uwagę także na inne schorzenia, które również wymagają wczesnego postępowania usprawniającego5,6. Prawidłowo opracowane i wdrożone schematy rehabilitacji mogą już na etapie hospitalizacji na oddziale neurologicznym istotnie przyczynić się do poprawy jakości życia pacjentów, zwłaszcza w zakresie samoobsługi, lokomocji czy pełnienia funkcji społecznych.
Profil pacjenta
Do najczęstszych przyczyn hospitalizacji seniorów na oddziałach neurologicznych należą wcześniej wspomniane udary mózgu, a także zespoły otępienne, parkinsonowskie czy padaczka, szczegółowo przedstawione w tabeli 14.
Postępowanie rehabilitacyjne w wymienionych jednostkach chorobowych zawsze jest uzależnione od stwierdzanych deficytów funkcjonalnych pacjenta. Odpowiednie badanie powinno być przeprowadzone zgodnie z założeniami International Classification of Functioning, Disability and Health (ICF)7. Przy planowaniu rehabilitacji należy mieć na uwadze choroby współistniejące, które same mogą stanowić wskazanie do rehabilitacji lub istotnie wpływać na jej przebieg. Zjawisko wielochorobowości, rozumiane jako współwystępowanie co najmniej dwóch chorób u jednej osoby, jest niezwykle rozpowszechnione wśród osób >65 r.ż. i sięga ok. 65% omawianej populacji. W przypadku pacjentów >85 r.ż. odsetek ten zwiększa się nawet do 82%8. W tabeli 2 zestawiono zespoły kliniczne i jednostki chorobowe najczęściej spotykane u osób >75 r.ż.9 Wśród nich znalazły się: osteoporoza, choroby sercowo-naczyniowe, choroby płuc, cukrzyca, nowotwory, zespół kruchości, zwiększone ryzyko upadków czy zespół poupadkowy – te schorzenia wpływają na proces planowania fizjoterapii, a także modyfikują oczekiwania związane z jej efektami.