Słowo wstępne
Słowo wstępne
prof. dr hab. n. med. Adam Stępień
Szanowni Państwo!
Cyklicznie – co kilka lat – zmianie ulegają poglądy i zalecenia dotyczące diagnostyki oraz leczenia wielu chorób układu nerwowego. Wynika to zarówno z postępu nauk neurobiologicznych, a także neuroobrazowania, jak i zdobywanego z czasem doświadczenia klinicznego. A to siłą rzeczy zmusza nas do stałego aktualizowania naszej wiedzy i często weryfikacji poglądów. W bieżącym wydaniu „Neurologii po Dyplomie” przedstawiamy Państwu doniesienia, w których autorzy odnoszą się do zmieniających się trendów w leczeniu tak istotnych chorób jak zakrzepica żylna mózgu („Zakrzepica żylna mózgu – nowe trendy w terapii? Część 2” autorstwa dr hab. n. med. Małgorzaty Wiszniewskiej, prof. ANS, dr n. med. Beaty Błażejewskiej-Hyżorek i prof. dr hab. n. med. Anny Członkowskiej) oraz padaczka (o czym pisze lek. Albert Jeznach w artykule pt. „Zastosowanie kannabinoidów w leczeniu padaczki”). Pierwszą z wymienionych chorób uznaję za temat wiodący – poznanie aktualnych zasad leczenia zakrzepicy mózgowej jest niezwykle istotne i pomocne w naszej codziennej praktyce.
Pragnę również zwrócić Państwa uwagę na pozostałe doniesienia, w tym na artykuł zatytułowany „Guzowate zmiany demielinizacyjne mózgu – charakterystyka i diagnostyka różnicowa”, którego autorem jest lek. Dariusz Dziubek, oraz na studium przypadku pacjenta z angiopatią amyloidową mózgu w tekście pt. „Postać encefalopatyczna mózgowej angiopatii amyloidowej” napisanym przez zespół autorów, który tworzą: Ina Żabicka, Alicja Bortnowska, lek. Robert Zdanowski, lek. Krzysztof Kandziora, prof. dr hab. n. med. Beata Łabuz-Roszak. Ten ostatni problem dotyczy niemałej liczby naszych pacjentów i pociąga za sobą istotne konsekwencje terapeutyczne.
Warto wspomnieć, że w kwietniu (jak co roku) odbyła się jedna z najważniejszych konferencji neurologicznych American Neurological Association. Tegoroczny kongres zdominowany był tematyką związaną z postępem w terapii chorób układu nerwowego uwarunkowanych genetycznie i zwyrodnieniowych. O najciekawszych doniesieniach będziemy się starali informować Państwa na łamach naszego czasopisma. Przełom, który obecnie się dokonuje, jest naturalną konsekwencją rozwoju badań nauk podstawowych. Dotyczy to schorzeń, takich jak rdzeniowy zanik mięśni (SMA – spinal muscular atrophy), stwardnienie zanikowe boczne (SLA – sclerosis lateralis amyotrophica), choroba Parkinsona (PD – Parkinson’s disease) i choroba Alzheimera (AD – Alzheimer’s disease). W przypadku tej ostatniej wyniki doniesień dotyczących zastosowania w leczeniu przeciwciał monoklonalnych przedstawiają się bardzo obiecująco. Dowodzą niezbicie skuteczności terapii na wczesnym etapie rozwoju AD i akceptowalnego profilu bezpieczeństwa leczenia. O możliwościach szerszego zastosowania nowych terapii będą jednak decydowały dalsze obserwacje kliniczne.
Tymczasem zapraszam do zapoznania się z wszystkimi artykułami majowego wydania „Neurologii po Dyplomie” i życzę owocnej lektury.