Słowo wstępne
Od redakcji
dr hab. n. med. Jarosław Kocięcki, prof. UM, Redaktor Naczelny
Szanowni Państwo!
W szerokim spektrum tematów poruszanych na łamach bieżącego numeru „Okulistyki po Dyplomie” postanowiliśmy zaproponować Państwu kolejną porcję ciekawych zagadnień, na które według nas warto zwrócić uwagę w codziennej pracy. Mamy też nadzieję, że informacje zawarte w prezentowanych tu artykułach okażą się przydatne tym wszystkim, którzy przygotowują się do nadchodzącego egzaminu specjalizacyjnego. Tematyka prac jest zróżnicowana, dlatego przypuszczam, że każdy Czytelnik znajdzie coś, co szczególnie go zainteresuje.
W poprzednich numerach kilkakrotnie poruszaliśmy zagadnienia związane z chorobami powierzchni oka, a ponieważ jest to temat niezwykle szeroki, również w bieżącym numerze postanowiliśmy zająć się tą kwestią. Polecam Państwa uwadze dwa artykuły poświęcone zapaleniom spojówek – bakteryjnym i alergicznym. Pierwszy z nich, autorstwa dr Joanny Siwiec-Prościńskiej, przedstawia aktualne poglądy na diagnostykę i terapię zapalenia spojówek, charakteryzuje poszczególne patogeny oraz omawia aktualnie zalecane leki. Drugi z nich, którego autorką jest dr Beata Rymgayłło-Jankowska, opowiada o immunoterapii w alergicznym zapaleniu spojówek, której celem jest wywołanie tolerancji immunologicznej na dany alergen i zahamowanie reakcji zapalnej spowodowanej ekspozycją na jego działanie. Co ważne, w artykule znaleźć można szereg praktycznych i przydatnych informacji związanych z klasyfikacją, objawami oraz wskazaniami do leczenia swoistego.
Jedną z trudniejszych metod diagnostycznych, budzących niekiedy pewną konsternację, jest okulografia (EOG). Warto wiedzieć, że EOG jest cennym, a przy tym tanim badaniem dodatkowym ułatwiającym rozpoznanie niektórych schorzeń okulistycznych, a ponadto odgrywa kluczową rolę w diagnostyce makulopatii żółtkowatej Besta. Z uwagi na pewne ograniczenia związane z dostępem do tego badania w niektórych ośrodkach znajomość możliwości diagnostycznych i interpretacja wyników uzyskanych dzięki tej metodzie bywa nierzadko problematyczna. W związku z tym sądzę, że z dużą uwagą przeczytają Państwo artykuł autorstwa prof. Wojciecha Lubińskiego i wsp. poświęcony podstawom badania i zastosowaniom klinicznym tej metody.
Nie mniej ciekawy jest artykuł poświęcony zaburzeniom funkcjonowania wzrokowego w uszkodzeniach mózgu u dzieci, które w niektórych przypadkach mogą wykazywać duże problemy z orientacją przestrzenną, rozpoznawaniem obiektów lub osób. Wczesne ustalenie rozpoznania pozwala określić właściwą rehabilitację takich dzieci oraz wprowadzić zasady ułatwiające ich codzienne funkcjonowanie. Artykuł docenią zwłaszcza ci Czytelnicy, którzy na co dzień zajmują się okulistyką dziecięcą.
Na koniec polecam Państwu przypadek kliniczny zwracający uwagę na niektóre aspekty związane z obecnością wewnątrzgałkowego ciała obcego.
Mam nadzieję, że nacisk położony na aspekt praktyczny wszystkich prezentowanych w bieżącym numerze artykułów nie tylko rozbudzi Państwa ciekawość, lecz także okaże się przydatny w codziennej pracy.