Dołek rozwojowy tarczy nerwu wzrokowego
lek. Izabela Rogalińska
dr n. med. Elżbieta Cymerys
dr hab. n. med. Jarosław Kocięcki, prof. UM
Dołek rozwojowy tarczy nerwu wzrokowego jest rzadką anomalią. Często przebiega bezobjawowo i zostaje rozpoznany przypadkowo podczas badania dna oka. W ok. 25-75% przypadków bywa jednak skojarzony z makulopatią powodującą trwałe obniżenie ostrości wzroku.
Wprowadzenie
Dołek rozwojowy tarczy nerwu wzrokowego (ODP – optic disc pit) należy do grupy wrodzonych anomalii tarczy nerwu wzrokowego przebiegających z jej patologicznym lub atypowym zagłębieniem. Występuje bardzo rzadko, z częstością ok. 1/11 000 osób, najczęściej jako anomalia jednostronna, a tylko w ok. 15% przypadków widoczna w obojgu oczach pacjenta. ODP może nie powodować żadnych dolegliwości i zostać rozpoznany przypadkowo podczas badania dna oka, jednak w ok. 25-75% skojarzony jest z makulopatią powodującą trwałe obniżenie ostrości wzroku.
Objawy kliniczne
ODP stanowi zagłębienie w obrębie tarczy nerwu wzrokowego, które (w zależności od obecnej tkanki łącznej) może być koloru szarego (60%) (ryc. 1), białożółtego (30%) (ryc. 2) lub czarnego (10%). Najczęściej zlokalizowany jest w dolno-skroniowej części tarczy nerwu wzrokowego, choć w 20% przypadków występuje centralnie, a w 10% w innych częściach tarczy. Jego średnica może wahać się od 0,1 do 0,7 średnicy tarczy nerwu wzrokowego.1 Centralnie zlokalizowany ODP może błędnie sugerować zagłębienie tarczy związane z neuropatią jaskrową. W niektórych przypadkach ODP może powodować również wystąpienie mroczka łukowatego lub powiększenie plamy ślepej w badaniu perymetrycznym.