Słowo wstępne
Słowo wstępne
dr hab. n. med. Jarosław Kocięcki, prof. UM
Szanowni Państwo,
z przyjemnością oddajemy w Państwa ręce kolejny numer „Okulistyki po Dyplomie”. Zawarliśmy w nim garść niezwykle ciekawych artykułów, które – mamy nadzieję – Państwa zainteresują.
Wśród opracowań, które szczególnie chcielibyśmy polecić, są dwa dotyczące nowotworów narządu wzroku. Jak wiadomo, czerniak błony naczyniowej to najczęściej występujący pierwotny nowotwór złośliwy gałki ocznej w populacji dorosłych, który u ok. 85% pacjentów lokalizuje się w obrębie naczyniówki. Guz ten stanowi poważne zagrożenie nie tylko dla oka, ale także dla życia chorego, jednak rozpoczęte w odpowiednim czasie leczenie pozwala na zachowanie zarówno gałki ocznej, jak i widzenia. Dotyczy to również guzów przerzutowych do gałki ocznej pochodzących z innych narządów, choć w tym ostatnim przypadku rokowanie odnośnie do dalszego przeżycia może być gorsze z uwagi na często współistniejące guzy przerzutowe w innych narządach. W proponowanych przez nas opracowaniach przedstawiono nowoczesne metody diagnostyczne i terapeutyczne z punktu widzenia okulistów oraz laryngologów – i choćby z tego względu warto zwrócić na nie uwagę.
Kolejnym zagadnieniem, które wydaje się istotne dla codziennej praktyki okulistycznej, jest cukrzyca. Wciąż pozostaje ona jedną z głównych przyczyn ślepoty na świecie, a występujące w jej przebiegu powikłania nierzadko utrudniają terapię współistniejących chorób, takich jak choćby jaskra, zaćma czy neuropatia nerwu wzrokowego. Jeśli chodzi o tę ostatnią jednostkę, polecam Państwu opis przypadku chorego, u którego w przebiegu wieloletniej powikłanej cukrzycy typu 1 doszło do rozwoju neuropatii nerwu wzrokowego.
W bieżącym numerze „Okulistyki po Dyplomie” na uwagę zasługuje również artykuł prezentujący wytyczne dotyczące postępowania klinicznego w leczeniu idiopatycznych otworów plamki. Jak wiadomo, stanowią one stosunkowo częstą przyczynę zaburzeń widzenia. Mam nadzieję, że proponowana przez nas praca przybliży Państwu zalety i wady dostępnych metod leczenia oraz pozwoli zapoznać się z wytycznymi dotyczącymi postępowania z pacjentem w zależności od stadium zaawansowania otworu w plamce.
Oczywiście to tylko niektóre z naszych propozycji. Sądzę, że wszyscy Czytelnicy znajdą coś ciekawego dla siebie, przy czym – co warto podkreślić – poszczególne prace zawierają wiele wskazówek niezwykle przydatnych w codziennej praktyce klinicznej i ambulatoryjnej.
Szanowni Państwo! Już niedługo (właściwie za parę dni!) będziemy obchodzić święta Bożego Narodzenia! W związku z tym życzę wszystkim, aby upłynęły one w miłej, rodzinnej atmosferze, pełnej radości i wzruszeń. A ponieważ zaledwie kilka dni później nadejdzie Nowy Rok 2018, życzę również szampańskiej sylwestrowej zabawy oraz zdrowia i samych sukcesów!