ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Problemy okulistyczne u pacjentów z anetodermą – przegląd piśmiennictwa
dr n. med. Anna Bryl
prof. dr hab. n. med. Małgorzata Mrugacz
- W artykule omówiono obraz kliniczny anetodermy oraz przypadki schorzeń okulistycznych w jej przebiegu, do których mogą należeć: stożek rogówki, niebieskie twardówki, zaćma oraz pseudoguz oczodołu
Anetoderma to rzadkie schorzenie dermatologiczne określane zamiennie jako zanik plamisty skóry. Jest to choroba o zróżnicowanej etiologii, której przyczyny nie są dokładnie wyjaśnione. Objawia się licznymi zagłębieniami w skórze o owalnym kształcie lub delikatnie uniesionymi grudkami o pomarszczonej powierzchni, powstającymi w wyniku utraty elastyczności tkanki. Histopatologicznie anetoderma jest zwykle klasyfikowana jako typ Jadassohn-Pellizzari (zapalny) lub Schweninger-Buzzi (niezapalny). Dzieli się ją także na postać pierwotną (idiopatyczną) lub wtórną. Wtórna anetoderma bywa związana z różnymi schorzeniami skórnymi i autoimmunologicznymi. Może też rozwinąć się w następstwie stosowanych leków.
W dostępnym piśmiennictwie opisywane są pojedyncze przypadki nieprawidłowości okulistycznych u chorych z anetodermą. Zmiany w narządzie wzroku w przebiegu choroby mogą występować w postaci stożka rogówki, niebieskich twardówek, zaćmy oraz pseudoguza oczodołu.
Zmiany skórne w przebiegu anetodermy
Zmiany skórne w przebiegu anetodermy lokalizują się najczęściej w górnych częściach tułowia, ramion oraz na twarzy, ale spotykane są także w innej lokalizacji. Skóra głowy, dłonie i podeszwy są zwykle oszczędzone1,2.
Anetoderma występuje głównie u kobiet w wieku 20-40 lat, ale czasami bywa rozpoznawana u młodszych i starszych pacjentów obojga płci. Częściej spotyka się ją w centralnej Europie, co sugeruje możliwe powiązanie z przewlekłym atroficznym zapaleniem skóry w przebiegu boreliozy3.