Objawy okulistyczne związane z wirusem SARS-CoV-2
prof. dr hab. n. med. Artur Pupka1,2
dr n. med. Marek Szaliński3
- W rekomendacjach wydawanych przez towarzystwa okulistyczne podkreśla się sporadyczne występowanie objawów ocznych w przebiegu zakażenia SARS-CoV-2 (0,8%), a możliwość infekcji przez worek spojówkowy wymaga dalszej wnikliwej obserwacji
Koronawirusy są jednymi z czynników odpowiedzialnych za występowanie zakaźnych chorób górnych dróg oddechowych, a najbardziej znane są te związane z zespołami ostrej niewydolności oddechowej – wirus SARS-CoV z 2003 r. i SARS-CoV-2, który spowodował pandemię w tym roku.
O ile z SARS-CoV, z którym związana pandemia szybko uległa samoograniczeniu i wygaśnięciu, nie wiązano objawów okulistycznych, o tyle wśród pacjentów zarażonych SARS-CoV-2 odnotowuje się reakcję zapalną spojówek, najczęściej o charakterze grudkowym, charakterystycznym ogólnie dla infekcji wirusowych.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła 11 marca 2020 r. stan pandemii. Wywoływana przez wirusa SARS-CoV-2 choroba płuc COVID-19 objawia się głównie gorączką, kaszlem i dusznościami. Objawy kliniczne ujawniają się u ok. 20% zakażonych. Krytyczny przebieg zakażenia występuje u ok. 6% zainfekowanych i dotyczy głównie osób starszych, obciążonych innymi chorobami. Do pierwszych zachorowań wywołanych SARS-CoV-2 doszło w grudniu 2019 r. w mieście Wuhan w środkowych Chinach. Wirus w krótkim czasie przekroczył granice Chin i przeniósł się z Azji na inne kontynenty.
Objawy oczne
Oprócz objawów ogólnie charakterystycznych dla zapalenia spojówek, takich jak obrzęk i przekrwienie spojówek oraz wodnista wydzielina, nie stwierdzono dotąd jakiegoś sprecyzowanego obrazu klinicznego, który można byłoby wiązać z COVID-19. Obrzęk i...