ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Wstęp
Wstęp
prof. dr hab. n. med. Jarosław Kocięcki
Szanowni Państwo!
Wakacje w pełni, ale trzeba przyznać, że pogoda nas nie oszczędza – z jednej strony ostre słońce, z drugiej gwałtowne burze, a na dodatek nieustające i niezwykle męczące upały. Do tego w ostatnim czasie pojawiła się informacja, że wkrótce minister zdrowia wprowadzi nowe regulacje mające na celu skrócenie i przyspieszenie kolejek pacjentów oczekujących na wizytę u specjalisty, a także nowy program terapeutyczny związany z cukrzycowym obrzękiem plamki (DME). Jak dotąd szczegóły nie są dokładnie znane, pozostaje nam więc cierpliwie czekać na bliższe informacje. Przypuszczam, że u większości z nas budzi to pewne obawy, bo już teraz, pracując na najwyższych obrotach, staramy się zapewnić naszym chorym najszybszą i do tego najlepszą z możliwych opiekę medyczną, dysponując przy tym nierzadko mocno ograniczonymi środkami materiałowymi, finansowymi czy choćby zbyt małym kontraktem z NFZ. Pozostaje mieć nadzieję, że tym razem nasi decydenci naprawdę się postarali i przygotowany przez nich plan działań ma sens i przyniesie spodziewane efekty.
Tymczasem chcielibyśmy Państwa zachęcić do zapoznania się z kilkoma ciekawymi zagadnieniami, które w swoich artykułach poruszają nasi eksperci. W bieżącym numerze „Okulistyki po Dyplomie” sporo miejsca poświęciliśmy tematom związanym z patomorfologią w okulistyce i małoinwazyjnym procedurom okuloplastycznym, a w związku z coraz bardziej zauważalnym i wciąż nasilającym się zjawiskiem starzenia społeczeństw postaramy się również odpowiedzieć na pytanie, czy zaburzenia wzroku sprzyjają rozwojowi otępienia.
Równie gorąco polecam naszym Czytelnikom niezwykle interesujący artykuł przygotowany przez prof. Marka E. Prosta poświęcony jednostce może nieco rzadziej pojawiającej się w naszych praktykach, ale wywołującej niekiedy pewne problemy zarówno z ustaleniem właściwego rozpoznania, jak i wdrożeniem odpowiedniego leczenia. Mowa o chorobie Coatsa, z którą większość z nas miała już do czynienia, ale podejrzewam, że znaczna część naszych młodszych Czytelników zna ją wyłącznie z podręczników okulistyki. Artykuł stanowi swego rodzaju krótkie kompendium wiedzy na ten temat, dlatego warto zwrócić na niego uwagę.
Jestem pewien, że nacisk położony na aspekt praktyczny wszystkich prezentowanych w bieżącym numerze artykułów nie tylko wpłynie na rozbudzenie Państwa ciekawości, ale także sprawi, że wiedza płynąca z przeczytanych artykułów okaże się przydatna w codziennej pracy.