ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Słowo wstępne
Słowo wstępne
prof. dr hab. n. med. Jarosław Kocięcki
Szanowni Państwo!
Co pewien czas powracamy w naszych artykułach do tematów, które – zdawałoby się – były już poruszane. To prawda, jednak (na co warto zwrócić uwagę) wszystkie kolejne prace stanowią niejako uzupełnienie czy aktualizację („update”) wcześniej prezentowanych zagadnień, co często pozwala spojrzeć na daną kwestię z zupełnie innego punktu widzenia. W bieżącym numerze „Okulistyki po Dyplomie” postanowiliśmy powrócić do wybranych tematów, które – jak sądzę – zainteresują nie tylko osoby szkolące się, ale także doświadczonych okulistów.
Jednym z takich artykułów jest praca dotycząca zmian zapalnych rogówki spowodowanych zakażeniem pierwotniakami z rodzaju Acanthamoeba. Jak ważny jest to temat, wiedzą zwłaszcza ci spośród naszych Czytelników, którzy specjalizują się w chorobach rogówki lub doborze szkieł kontaktowych, gdyż ta choroba dotyczy najczęściej pacjentów z tej właśnie grupy. Rozpoznanie, a szczególnie leczenie, stanowią w wielu przypadkach prawdziwe wyzwanie, dlatego gorąco zachęcam do zapoznania się z pracą poświęconą temu zagadnieniu.
Skoro mowa o rogówce… W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się laserowe zabiegi refrakcyjne, należące do najczęściej wykonywanych zabiegów na świecie. Uważa się, że zapewniają one wysoki poziom bezpieczeństwa, należy jednak pamiętać, że zabiegi tego typu mogą czasem wywołać lub nasilić objawy suchego oka, cechy neurotroficznej epiteliopatii lub obniżenie wrażliwości rogówki. Przyczynami tego mogą być: zmiana dynamiki filmu łzowego, nowa pooperacyjna krzywizna rogówki, a przede wszystkim sama ingerencja w jej strukturę wiążąca się z przerwaniem jej unerwienia. Regeneracja pozabiegowa to głównie sprawna reinerwacja rogówki wspomagana lekami miejscowymi. Polecam Państwu artykuł na ten temat z uwagi na jego istotne walory praktyczne.
Jestem pewien, że warto również zapoznać się z pozostałymi pracami dotyczącymi zmian ocznych w sarkoidozie, zmian w plamce w przebiegu chorób neurookulistycznych, a także systemowej terapii immunosupresyjnej w zapaleniu błony naczyniowej oka. Wszystkie te artykuły dotyczą problemów, z którymi co pewien czas spotykamy się w naszej codziennej praktyce, dlatego sądzę, że będą się cieszyć dużym zainteresowaniem naszych Czytelników.