ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Słowo wstępne
Słowo wstępne
prof. dr hab. n. med. Jarosław Kocięcki
Szanowni Państwo!
Myślę, że śmiało można powiedzieć, iż każdy kolejny badany przez nas pacjent to inna choroba, odrębny przypadek, odmienna historia i specyficzny problem do rozwiązania. Dlatego bieżący numer „Okulistyki po Dyplomie” postanowiliśmy zróżnicować tematycznie nieco bardziej niż dotychczas, czyniąc z niego istny koktajl różnorodnych zagadnień okulistycznych. Zajmiemy się więc wykorzystaniem bromfenaku w leczeniu bólu oraz stanów zapalnych po operacjach okulistycznych i zapoznamy się z aktualnym stanem wiedzy na temat jego zastosowania w praktyce okulistycznej. Przedstawimy współczesne spojrzenie na patogenezę i możliwości diagnostyczno-terapeutyczne związane z zakrzepem żył siatkówki, położywszy nacisk na znaczenie współpracy wielospecjalistycznej w procesie terapeutycznym. Omówimy również przyczyny, diagnostykę i leczenie przetoki szyjno-jamistej oraz praktyczne aspekty związane ze stosowaniem miękkich soczewek kontaktowych.
Oczywiście, to nie wszystko, ponieważ w zanadrzu mamy dla naszych Czytelników ciekawy artykuł na temat etiologii ostrego i przewlekłego obrzęku powiek oraz przegląd dostępnych na rynku soczewek wewnątrzgałkowych ze zwróceniem uwagi na czynniki, które determinują wybór odpowiedniego rozwiązania dla danego pacjenta. Sądzę jednak, że wiele osób zainteresuje temat okładkowy tego numeru – artykuł o zespole antyfosfolipidowym, podobnie jak tekst o przetrwałym cukrzycowym obrzęku plamki, ponieważ akurat w czerwcu wypadają dni świadomości na temat tych chorób: 9 czerwca mamy Międzynarodowy Dzień Chorych na Zespół Antyfosfolipidowy, a 27 czerwca Dzień Walki z Cukrzycą.
Jak widać, tematyka jest szeroka i bardzo interesująca, a co najważniejsze – znajdująca odbicie w naszej codziennej praktyce. Dlatego sądzę, że każdy z naszych Czytelników znajdzie dla siebie coś, co szczególnie go intryguje i ciekawi. Przypuszczam, że zarówno ci z Państwa, którzy zajmują się głównie terapią zachowawczą, jak i osoby pasjonujące się leczeniem chirurgicznym z równą uwagą zapoznają się z przygotowanym przez nas materiałem.