Ostry dyżur
Wytrzeszcz jednostronny w przebiegu przetoki szyjno-jamistej
lek. Lidia Zawada
lek. Celina Dzióbich
- W artykule przedstawiono przyczyny, diagnostykę i leczenie przetoki szyjno-jamistej (CCF – carotid cavernous fistula). Na podstawie przypadku 70-letniej pacjentki omówiono diagnostykę różnicową wytrzeszczu jednostronnego
Opis przypadku
Na ostry dyżur okulistyczny zgłosiła się 70-letnia kobieta z powodu wytrzeszczu gałki ocznej lewej z towarzyszącym dwojeniem. Objawy pojawiły się kilka tygodni wcześniej. Pacjentka skarżyła się również na silne bóle głowy, które budziły ją w nocy. Chora leczyła się z powodu nadciśnienia tętniczego, hipercholesterolemii, choroby Parkinsona. Poza tym 10 lat temu była poddana chemioterapii z powodu chłoniaka nieziarniczego typu IV B. Badania w kierunku chorób tarczycy były w normie. Negowała uraz głowy czy znaczny wysiłek fizyczny. Pacjentka dwukrotnie rodziła siłami natury.
W badaniu okulistycznym stwierdzono: Vis OP 1,0 cc +2,0 Dsph, Vis OL 0,9 cc +1,5 Dsph oraz prawidłowe ciśnienie wewnątrzgałkowe (IOP – intraocular pressure): w prawym oku 12 mmHg, a w lewym 18 mmHg. Gałka oczna lewa była ustawiona w wytrzeszczu, jej odwodzenie było ograniczone (ryc. 1).
Dwojenie obuoczne przy spojrzeniu w lewo, góra–lewo, dół–lewo ustępowało po zakryciu każdego oka z osobna. Z odchyleń w badaniu odcinka przedniego w obojgu oczach stwierdzono jedynie opalizację soczewki, w lewym oku zadrażnienie i obrzęk spojówki gałkowej – głównie od dołu i skroni, oraz szerszą niż w oku prawym źrenicę. Dno obojga oczu: w lewym oku obecna niewielka błona nasiatkówkowa, pojedyncze wysięki miękkie i przegrupowania RPE na obwodzie, w oku prawym bez odchyleń. W optycznej koherentnej tomografii (OCT – optical coherence tomography) plamki i warstwy włókien nerwowych siatkówki (RNFL – retinal nerve fiber layer) tarczy nerwu II jedynym odchyleniem była cienka błona przedsiatkówkowa w oku lewym (ryc. 2).
Na podstawie obrazu otrzymanego w badaniu ultrasonograficznym (USG) oraz stanu klinicznego wysunięto podejrzenie rozwoju procesu rozrostowego za gałką oczną lewą. Ustalono termin przyjęcia na oddział okulistyczny w celu wykonania badań obrazowych oczodołu z ewentualną biopsją.
Podczas hospitalizacji wykonano tomografię komputerową (TK) układu żylnego, w którym zwracała uwagę poszerzona górna żyła oczna lewa mogąca świadczyć o obecności przetoki tętniczo-jamistej.
Zalecono poszerzenie diagnostyki. W TK koła tętniczego mózgu z oceną stanu mózgowych naczyń krwionośnych uwidoczniono zacienioną, poszerzoną żyłę oczną lewą oraz zatokę jamistą po stronie lewej (ryc. 3). Obraz ten przemawiał za obecnością przetoki...