ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Ortoptyka
Miękkie soczewki kontaktowe w praktyce
mgr Julita Bartoszuk1,2
optometrysta, ortoptysta, pedagog
dr n. med. Agnieszka Rosa3-5
ortoptysta, pedagog, terapeuta zajęciowy
Redaktor merytoryczna działu Ortoptyka
lek. med. Blanka Kotkowska-Kiejna6
okulista
- Artykuł stanowi przegląd aktualnych rodzajów miękkich soczewek kontaktowych. Są w nim zawarte informacje, jak odpowiednio dopasować soczewki kontaktowe oraz kiedy sprawdzą się lepiej niż okulary. Autorki zwracają też uwagę na przeciwwskazania do aplikacji soczewek kontaktowych, a także na konsekwencje niestosowania się do zaleceń i możliwe powikłania
Soczewki kontaktowe są obecnie dobrze poznaną i stosunkowo łatwo dostępną formą korekcji wad refrakcji. Przez lata systematycznie udoskonalane uchodzą dziś za skuteczne i bezpieczne rozwiązanie, które umożliwia użytkownikom wyraźne i komfortowe widzenie. Soczewki silikonowo-hydrożelowe są dostępne w wielu wariantach i różnych trybach wymiany. W związku z tym często stanowią alternatywę dla najpopularniejszego narzędzia optycznego, jakim są soczewki okularowe.
Przemysł soczewek kontaktowych nieprzerwanie dostarcza nowych rozwiązań i jednocześnie poszerza zakresy ich stosowania – od korekcyjnego, przez terapeutyczne, na kosmetycznych kończąc.
Posiadanie wiedzy z zakresu dopasowania soczewek kontaktowych pozwala specjaliście na praktyczne jej wykorzystanie, gdy u pacjentów zachodzi potrzeba korekcji niestandardowych i skomplikowanych wad wzroku, lecz także w korekcji astygmatyzmu, presbiopii czy do kontroli progresji krótkowzroczności u dzieci oraz młodzieży itp.
Wziąwszy ponadto pod uwagę powszechność soczewek kontaktowych, znajomość podstaw stosowania tej formy korekcji nie pozostaje bez znaczenia, a wręcz bywa niezbędna w codziennej praktyce okulistycznej, optometrycznej lub ortoptycznej.
Rodzaje soczewek kontaktowych – krótka charakterystyka materiałów do produkcji soczewek miękkich
Wybór materiału do produkcji soczewki kontaktowej ma wpływ na wiele jej parametrów, takich jak zwilżalność powierzchni, przepuszczalność dla tlenu w celu utrzymania prawidłowego metabolizmu rogówki, ilość oraz rodzaj powstających osadów, elastyczność, komfort użytkowania oraz jakość i stabilność widzenia czy chociażby trwałość w czasie użytkowania1.
W zależności od materiału, z którego została wykonana soczewka kontaktowa, możemy ją zakwalifikować do jednej z następujących kategorii:
- I: soczewki kontaktowe miękkie hydrożelowe lub silikonowo-hydrożelowe
- II: soczewki kontaktowe twarde gazoprzepuszczalne (RGP – rigid gas permeable), które się dzielą na: rogówkowe oraz zależnie od ich średnicy skleralne i semiskleralne
- III: soczewki kontaktowe hybrydowe będące połączeniem soczewki sztywnej z miękką.
Do produkcji soczewek kontaktowych w większości wykorzystuje się polimery syntetyczne, będące materiałami stałymi, które są zbudowane z długich łańcuchów powtarzających się jednostek, tzw. monomerów2.