Okulistyczne powikłania po iniekcyjnych zabiegach medycyny estetycznej i blefaroplastyce
dr n. med. Paulina Siastała
dr n. med. Krzysztof Lang
dr n. med. Paweł Siastała
- Artykuł zawiera przegląd powikłań okulistycznych pojawiających się po zabiegach medycyny estetycznej i po blefaroplastyce
Pojawienie się i stale rosnąca popularność zabiegów z zakresu medycyny estetycznej i blefaroplastyki wiążą się też z istotnymi okulistycznymi działaniami niepożądanymi. Skala powikłań zaczyna się od bardzo łagodnych, przejściowych i odwracalnych, po ciężkie, z których najpoważniejsze są utrata widzenia i ślepota. Wielu korzystających z zabiegów nie zdaje sobie sprawy z potencjalnych zagrożeń, w tym nieskuteczności leczenia, a nawet uszczerbku na zdrowiu.
Popularność blefaroplastyki rośnie. Zabiegów, zwłaszcza w obrębie górnej powieki, coraz częściej chętnie podejmują się lekarze innych specjalizacji niż okulistyka i chirurgia plastyczna. Poważne powikłania na szczęście nie występują często. Pamiętajmy jednak, że istotnym elementem zapobiegania im jest właściwe przeszkolenie, dokładne badanie, ostrożne wykonanie operacji i doświadczenie.
W przypadku medycyny estetycznej problem jest dużo bardziej złożony, a liczba powikłań rośnie w zawrotnym tempie. Należy podkreślić, że wielu praktyków „medycyny” estetycznej w Polsce nie ma wykształcenia lekarskiego. Pozbawiona kontroli sprzedaż preparatów do medycyny estetycznej sprawia, że osoby takie jak kosmetyczki lub kosmetolodzy wykonują tego typu zabiegi bez żadnej kontroli. Do tego wiele z tych preparatów nie ma odpowiednich badań ani certyfikatów, stąd rosnąca liczba powikłań, również w okolicy oka.
Chirurgia plastyczna powiek
Blefaroplastyka powiek górnych
W przypadku doświadczonego chirurga powikłania po blefaroplastyce górnych powiek są rzadkie. Gdy mają miejsce, ich charakter zaczyna się od lekkich, przejściowych i odwracalnych, po ciężkie powikłania, z utratą widzenia i ślepotą włącznie.
Zbyt małe wycięcie skóry
Prawdopodobnie jest to najczęściej występujące powikłanie blefaroplastyki. Trzeba mieć na uwadze, że nowoczesne podejście do tego zabiegu zakłada oszczędne wycięcie skóry z niskim położeniem bruzdy skórnej. Założenia należy omówić z pacjentem przed operacją. Jeśli jednak pragnie on mieć duże napięcie powiek górnych, przed blefaroplastyką można wykonać uniesienie brwi. Po zabiegu natomiast alternatywą są również powtarzane regularnie iniekcje z toksyny botulinowej.
Zbyt małe usunięcie tłuszczu
Pozostawienie zbyt dużej ilości przyśrodkowego zaprzegrodowego tłuszczu może stać się powodem niezadowolenia pacjenta. Po zakończeniu operacji należy porównać, czy ilość wyciętego tłuszczu z obu powiek jest taka sama. We wczesnym okresie pooperacy...