Temat numeru
Fotofobia
lek. Magdalena Durajczyk
prof. dr hab. n. med. Wojciech Lubiński
- W artykule przedstawiono patofizjologię światłowstrętu w chorobach okulistycznych, postępowanie diagnostyczne, różnicowanie oraz możliwe sposoby leczenia fotofobii
- Szczegółowo omówiono mechanizmy wywoływania przez światło uczucia bólu u pacjentów m.in. z problemami ze wzrokiem i bólami głowy
Słowo „fotofobia” pochodzi od dwóch greckich słów: photo oznaczającego „światło” i phobia oznaczającego „strach”, które razem oznaczają „strach przed światłem”1. Definiując ten objaw prawie 8 dekad temu, Lebensohn napisał: „ekspozycja oka na światło zdecydowanie wywołuje lub nasila ból”2. Jego pionierski opis natury światłowstrętu podkreśla dwoistość tego zjawiska, odróżniając wrażliwość na światło spowodowaną olśnieniem od tej związanej z indukcją lub nasileniem bólu przez światło, którą nazwał prawdziwym światłowstrętem. Lebensohn zasugerował, że bolesna fotofobia zależy od funkcjonalnej integralności zarówno nerwu wzrokowego, jak i nerwu trójdzielnego, a ból wywołany światłem może pochodzić ze zwężenia tęczówki i rozszerzenia naczyń krwionośnych wywołanego przez odruchowe pobudzenie aksonów nerwu trójdzielnego. Jego wnioski dotyczyły jednak głównie pacjentów ze światłowstrętem z chorobami oczu i nie różnicował tego objawu w migrenie2,3.
Próbę rozróżnienia cech fotofobii w migrenie podjął Drummond, który przeprowadził serię badań psychofizycznych wśród osób cierpiących na bóle głowy i opracował kwestionariusz fotofobii4. Jego odkrycia rozszerzają pogląd Lebensohna i sugerują, że migrena jest związana z podkorową niezdolnością do tłumienia olśnienia i bólu wywołanego światłem, a odruchy ze strony układu autonomicznego dodatkowo przyczyniają się do bólu poprzez stymulowanie rozszerzania naczyń krwionośnych w podatnych na bodźce naczyniach zewnątrz- i wewnątrzczaszkowych5,6.
Jedną z charakterystycznych cech migreny jest dysfunkcja multisensoryczna, która wyraża się w postaci zwiększonej percepcji sensorycznej, co klasycznie określa się jako fobie migrenowe lub allodynie7. Niedawno wykazano, że na percepcję światłowstrętu w migrenie ma wpływ aktywacja fotoreceptorów siatkówki, które przekazują sygnał do wielu obszarów mózgu zaangażowanych w regulację sensoryczną, autonomiczną i emocjonalną8.
W artykule opisano dotychczas poznane mechanizmy wywoływania przez światło uczucia bólu u pacjentów m.in. z problemami ze wzrokiem i bólami głowy. Przedstawiono patofizjologię światłowstrętu w chorobach okulistycznych, postępowanie diagnostyczne, różnicowanie oraz możliwe sposoby leczenia fotofobii.