Ostry dyżur
Obustronny zespół międzyjądrowego porażenia
lek. Joanna Mamczur-Załęcka
lek. Aleksandra Krasińska-Płachta
- Na podstawie przypadku mężczyzny, u którego wystąpiły nagłe objawy w postaci nieprawidłowego ustawienia oka, pogorszenia ostrości wzroku i podwójnego widzenia, została omówiona problematyka obustronnego zespołu międzyjądrowego porażenia mięśni zewnątrzgałkowych (INO – internuclear ophthalmoplegia), który może być manifestacją innych chorób
Opis przypadku
Na szpitalny oddział ratunkowy zgłosił się 41-letni mężczyzna, który rano zauważył u siebie zeza oka prawego, pogorszenie ostrości wzroku oraz podwójne widzenie. W wywiadzie pacjent podał nadciśnienie tętnicze oraz astygmatyzm.
Poza zgłaszanymi objawami okulistycznymi w badaniu przedmiotowym nie stwierdzono innych odchyleń od normy. W trybie pilnym wykonano tomografię komputerową (TK) głowy bez kontrastu oraz TK z angiografią głowy i szyi. Badania nie wykazały patologii. Pacjent został skierowany na konsultację neurologiczną w celu dalszej diagnostyki.
Diagnostyka
Konsultacja neurologiczna
Podczas badania pacjent był przytomny, w kontakcie logicznym (w skali Glasgow [GCS – Glasgow Coma Scale] 15 pkt). Mowa była prawidłowa, język nieprzegryziony. Źrenice równe, prawidłowo reagujące na światło. Odnotowano zaburzenia przywodzenia obojga oczu oraz oczopląs obojga oczu w odwiedzeniu z dwojeniem obrazu. Nie stwierdzono odchyleń ze strony nerwów czaszkowych. Siła napięcia mięśni była prawidłowa. Odruchy ścięgniste również były prawidłowe, symetryczne. Nie udokumentowano zaburzeń czucia ani zborności. Nie stwierdzono objawów patologicznych oponowych ani korzeniowych. Próba Romberga była prawidłowa, chód niezaburzony.
Podjęto decyzję o przyjęciu mężczyzny na oddział neurologii w celu dalszej diagnostyki i leczenia. Wcześniej jednak zalecono pilną konsultację okulistyczną dotyczącą oceny dna oka, w tym tarczy nerwu wzrokowego.
Konsultacja okulistyczna
W badaniu okulistycznym przeprowadzonym na podstawie tablicy Snellena ostrość wzroku wyniosła 1,0 dla obojga oczu. Ciśnienie wewnątrzgałkowe w granicach normy. Oczy w pozycji pierwotnej ustawione prawidłowo. Stwierdzono opadanie powieki prawego oka, która wg relacji pacjenta miała charakter przewlekły i występowała od wczesnych lat dziecięcych.
Reakcja źrenic na światło prawidłowa, a refleksy źreniczne symetryczne.
W badaniu ruchomości gałek ocznych odnotowano istotne zaburzenia: całkowity brak przywodzenia obojga oczu, oczopląs i podwójne widzenie w skrajnie odwiedzionych pozycjach obojga oczu (ryc. 1). Ruchomość gałek ocznych w pozostałych kierunkach była ...