Słowo wstępne
Słowo wstępne
prof. dr hab. n. med. Jarosław Kocięcki
Szanowni Państwo!
Z przyjemnością oddajemy w Państwa ręce kwietniowy numer „Okulistyki po Dyplomie”, w którym serwujemy wiosenny koktajl sporządzony z niezwykle ciekawych artykułów o bardzo zróżnicowanej tematyce.
Wielokrotnie na łamach naszego pisma poruszaliśmy tematykę powikłań powodowanych przez cukrzycę w obrębie siatkówki. Tym razem chciałbym polecić naszym Czytelnikom artykuł pt. „Cukrzycowy obrzęk plamki i standardy postępowania terapeutycznego” autorstwa prof. dr hab. n. med. Anny Nowińskiej, która omówiła aktualne standardy postępowania terapeutycznego związane z tym schorzeniem, z uwzględnieniem postaci choroby oraz wskazań farmakologicznych. Autorka szczegółowo przedstawiła ponadto założenia programu lekowego B.70 „Leczenie pacjentów z chorobami siatkówki”.
Z tematyką siatkówki oka wiąże się kolejna praca poświęcona praktycznym wskazówkom dotyczącym rozpoznania centralnej surowiczej chorioretinopatii. Diagnostyka ta oparta jest na obrazowaniu multimodalnym, należy jednak pamiętać, że żadna konkretna technika obrazowania nie dostarcza wszystkich danych potrzebnych do właściwej oceny tej choroby, natomiast każda z nich jest źródłem innych, uzupełniających się informacji, które lekarz prowadzący musi umiejętnie złożyć w całość. Sądzę, że artykuł pt. „Diagnostyka centralnej surowiczej chorioretinopatii. Praktyczne wskazówki i przypadki” przygotowany przez zespół, który tworzą lek. Maksym Ciesielski, mgr Dorota Wojtusik i mgr Dominika Szalaty, zainteresuje zwłaszcza tych spośród Państwa, którzy zajmują się tą grupą chorych na co dzień.
Polecam również doniesienie dr. n. med. Adama Cywińskiego poświęcone rozpoznaniu i leczeniu zmian pozakrzepowych żył siatkówki. W ciągu ostatnich kilku lat diagnostyka dotycząca tej problematyki bardzo się rozwinęła, co znacznie poprawiło efekty leczenia. Główna zmiana dotyczy terapii wczesnych zmian pozakrzepowych – to już nie tylko laseroterapia siatkówki, lecz także leczenie skojarzone, łączące terapię anty-VEGF z leczeniem przeciwzakrzepowym, co obecnie powinno być metodą z wyboru. Artykuł pt. „Diagnostyka i leczenie zmian pozakrzepowych żył siatkówki” zawiera wiele wskazówek oraz informacji, o których warto pamiętać w codziennej pracy.
Stosunkowo niewiele mówi się także o fuzji, tymczasem związane z nią nieprawidłowości mogą prowadzić do różnorodnych zaburzeń widzenia, takich jak podwójne widzenie bądź tłumienie. Zrozumienie mechanizmów fuzji i zastosowanie odpowiednich technik diagnostycznych w odniesieniu do wieku oraz możliwości pacjenta pozwalają na wczesne i prawidłowe wykrycie tych zaburzeń, a także na skuteczne planowanie postępowania, zwłaszcza w stosunku do pacjentów z zezem, niedowidzeniem i innymi nieprawidłowościami widzenia obuocznego. Myślę, że ten temat: „Fuzja – badanie i interpretacja wyników”, który przygotowały mgr Anita Rutkowska oraz dr n. med. Agnieszka Rosa, zaciekawi nie tylko ortoptyków.
To jeszcze nie wszystko. Intrygujący przypadek z ostrego dyżuru, na który trafił pacjent z nagłymi objawami w postaci nieprawidłowego ustawienia oka, pogorszenia ostrości wzroku i podwójnego widzenia okulistycznego, opisały dr n. med. Aleksandra Krasińska-Płachta i lek. Joanna Mamczur-Załęcka w artykule zatytułowanym „Obustronny zespół międzyjądrowego porażenia”. Przegląd wyników najnowszych badań klinicznych dostarczył natomiast jak zwykle lek. Grzegorz Rotuski w „Aktualnościach naukowych”.
Szanowni Państwo, już niedługo – 5-7 czerwca br. – odbędzie się w Krakowie kolejny Zjazd Okulistów Polskich. Jestem przekonany, że już sama obecność wybitnych wykładowców zarówno z kraju, jak i z zagranicy jest gwarantem tego interesującego wydarzenia branżowego. Myślę, że przewidywane tematyka, szeroki wachlarz ciekawych kursów oraz prognozowana liczba uczestników spowodują, że wielu naszych Czytelników weźmie udział w tym spotkaniu. Mam nadzieję, że wzajemna wymiana doświadczeń nie tylko pogłębi naszą wiedzę, lecz także pomoże w zacieśnieniu współpracy między poszczególnymi ośrodkami oraz w nawiązaniu nowych kontaktów.