Jak nie popełnić błędu
Diagnostyka molekularna klasycznych nowotworów mieloproliferacyjnych
Mgr Karolina Karabin
Dr n. biol. Marta Więsik
Dr n. med. Marta Libura
Ostatnie kilka lat badań nad podłożem genetycznym klasycznych nowotworów mieloproliferacyjnych (ang. myeloproliferative neoplasms – MPN) pozwoliło na lepsze zrozumienie etiopatogenezy tych chorób. W szczególności przyczyniło się do tego opisanie w 2005 roku mutacji V617F genu JAK2, która powoduje aktywację szlaku komórkowego JAK-STAT. Odkrycie tej mutacji pozwoliło na scharakteryzowanie podłoża genetycznego nowotworu u ponad 95 proc. pacjentów z czerwienicą prawdziwą oraz u 50-60 proc. z nadpłytkowością samoistną i pierwotnym włóknieniem szpiku.[1] Następnie opisanie mutacji genów MPL[2] oraz CALR[3] pozwoliło na wyjaśnienie podłoża genetycznego u pozostałych chorych, bez mutacji JAK2 V617F. Obecnie wszystkie wyżej wymienione mutacje zostały ujęte w kryteriach zrewidowanej klasyfikacji WHO z 2016 roku.[4] Trzy kanoniczne mutacje genów JAK2, MPL i CALR stanowią w tej klasyfikacji większe kryteria diagnostyczne w połączeniu z wybranymi parametrami klinicznymi i morfologicznymi. Dalsze badania z zastosowaniem wysokoprzepustowych i obejmujących cały genom metod biologii molekularnej, jak mikromacierze DNA i RNA oraz sekwencjonowanie następnej generacji (ang. next generation sequencing – NGS) ujawniły o wiele bardziej złożone podłoże genetyczne klasycznych MPN, niż dotychczas uważano.[5] Dlatego wydaje się, że kwestią czasu jest wprowadzenie kolejnych markerów genetycznych, które pozwolą na precyzyjniejszą identyfikację i stratyfikację chorych z klasycznymi MPN. Celem poniższej pracy przeglądowej jest przedstawienie obecnego stanu wiedzy na temat genetycznego podłoża klasycznych MPN wraz z praktycznym odniesieniem do rutynowej oraz innowacyjnej diagnostyki genetycznej tych schorzeń.
Klasyczne nowotwory mieloproliferacyjne, nazywane również nowotworami mieloproliferacyjnymi Philadelphia-ujemnymi (MPN Ph-ujemnymi lub MPN BCR-ABL1-ujemnymi), są spowodowane przez klonalną proliferację komórek hematopoetycznych z dominacją jednej lub obecnością potomstwa dwóch lub trzech linii komórek końcowo zróżnicowanych (tab. 1). Zaliczamy do nich trzy jednostki chorobowe:
- czerwienicę prawdziwą (ang. polycythemia vera – PV),
- nadpłytkowość samoistną (ang. thrombocythemia – ET),
- pierwotne zwłóknienie szpiku (ang. primary myelofibrosis – PMF).[6]
Wymienione choroby cechują się podobieństwem w zakresie wysokiego ryzyka wystąpienia powikłań zakrzepowych i krwotocznych oraz transformacji do ostrej białaczki szpikowej. Częstość występowania klasycznych MPN w populacji waha się od 1 do 4,99/100 000 przypadków na rok.[7]