Pacjent w trakcie leczenia onkologicznego
Leczenie drobnokomórkowego raka płuca – immunoterapia i nowe możliwości terapii
dr n. med. Izabela Chmielewska1
Aleksandra Zimna2
Ewelina Zygmunt2
Hubert Wróblewski2
Dariusz Chojęta2
prof. dr hab. n. med. Paweł Krawczyk1
prof. dr hab. n. med. Janusz Milanowski1
- Drobnokomórkowy rak płuca (DRP) – agresywny nowotwór o złym rokowaniu
- Perspektywy leczenia pacjentów z tym nowotworem
- Połączenie immunoterapii i chemioterapii pierwszej linii jako nowa opcja terapeutyczna w rozsianym DRP
W Polsce rak płuca jest drugim co do częstości występowania nowotworem złośliwym (17,5% wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe u mężczyzn i 9,5% u kobiet). Jednocześnie pozostaje najczęstszą przyczyną zgonów z powodu nowotworów u obu płci (29,3% wszystkich zgonów spowodowanych nowotworami złośliwymi u mężczyzn i 17,1% u kobiet)1.
Około 15-20% wszystkich nowotworów złośliwych płuca stanowi rak drobnokomórkowy (DRP; ang. SCLC – small-cell lung cancer). Charakteryzuje go wysoka frakcja wzrostu i krótki czas podwojenia liczby komórek, co klinicznie przejawia się wybitną skłonnością do rozsiewu. W związku z tym u ok. 70% pacjentów w momencie rozpoznania stwierdza się rozsianą postać choroby (ED/ES – extensive disease/extensive stage). U pozostałych 30% rozpoznaje się chorobę ograniczoną (LD/LS – limited disease/limited stage). Obecnie do określenia stadium zaawansowania DRP wykorzystuje się skalę Tumor, Node, Metastasis (TNM), jednak nadal nawet w badaniach klinicznych stosuje się praktyczny podział choroby na stadium ED i LD.
DRP cechuje się pierwotną wrażliwością na działanie leków cytotoksycznych i promieniowania jonizującego, ale ze względu na wczesne występowanie przerzutów rokowanie jest na ogół złe (wskaźnik przeżycia 3-letniego wynosi 12-25% w stadium choroby ograniczonej i jedynie 2% w stadium choroby rozsianej)2.
Podstawową formą leczenia DRP jest chemioterapia (m.in. cisplatyna lub karboplatyna w połączeniu z etopozydem). Odpowiedź na leczenie pierwszej linii uzyskuje się często, lecz jest ona zwykle krótkotrwała. Nawrót choroby występuje u niemal wszystkich osób w stadium choroby rozległej i bardzo często w stadium choroby ograniczonej. W drugiej linii leczenia rokowanie pacjentów z nawrotem DRP jest bardzo złe3.
Układ odpornościowy jest w stanie generować odpowiedź przeciwnowotworową na różne nowotwory, w tym raka płuca. Biorąc pod uwagę ten fakt, immunoterapia może być realnym podejściem terapeutycznym w leczeniu chorych na DRP4. We wrześniu 2019 r. Komisja Europejska dopuściła do obrotu na terenie Unii Europejskiej atezolizumab do stosowania w skojarzeniu z chemioterapią (karboplatyną i etopozydem) w leczeniu pierwszego rzutu dorosłych z rozsianą postacią DRP.