ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Zmiany w organizacji opieki onkologicznej
Krajowa Sieć Onkologiczna – nowość w opiece nad pacjentami z chorobami onkologicznymi
adwokat Anna Popławska
- Struktura Krajowej Sieci Onkologicznej (KSO)
- Kwalifikacja na poszczególne poziomy zabezpieczenia opieki onkologicznej
- Monitorowanie KSO
Możliwości prawidłowego funkcjonowania systemu opieki onkologicznej w Polsce w jego dotychczasowym kształcie zaczęły się wyczerpywać, a kontrola dokonana w tym zakresie przez Najwyższą Izbę Kontroli wykazała wręcz niewydolność obecnego systemu. Choroby nowotworowe są jednymi z najczęstszych przyczyn zgonów, a postępujący proces starzenia się społeczeństwa oraz czynniki związane ze stylem życia współczesnego człowieka spowodowały znaczny przyrost liczby nowotworów złośliwych. Wobec niedostatecznej skuteczności dotychczasowego modelu zarządzania opieką onkologiczną Ministerstwo Zdrowia podjęło decyzję o przeorganizowaniu systemu. Celem dokonywanych zmian jest zwiększenie jakości i skuteczności diagnostyki oraz leczenia pacjentów, u których podejrzewa się bądź zdiagnozowano już nowotwór. Dla realizacji powyższego celu przygotowano ustawę o Krajowej Sieci Onkologicznej.
Dane z Rządowego Centrum Legislacyjnego wskazują, że o ile w 2018 r. odnotowano 167 400 zachorowań na nowotwory złośliwe, to w 2019 r. było ich o 10 000 więcej, tj. 177 400, natomiast w 2020 r. nastąpił dalszy wzrost do 182 500 zachorowań. Podstawowe kwestie, na które zwrócono uwagę w sporządzonym raporcie NIK, to:
- wzrastająca niewydolność systemu opieki onkologicznej
- brak właściwej koordynacji opieki nad pacjentem
- niezadowalające wyniki leczenia pacjentów onkologicznych (w tym trend wzrostowy śmiertelności chorych)
- poważne konsekwencje społeczne, w tym pogarszanie się jakości życia chorych i ich rodzin
- poważne skutki finansowe związane z leczeniem chorób nowotworowych zarówno dla obywateli, jak i finansów publicznych.
Projekt ustawy „Krajowa Sieć Onkologiczna” został skierowany 29 października 2021 r. do konsultacji publicznych z 30-dniowym terminem na zgłaszanie uwag do niego. Adresatami konsultacji były/byli m.in.:
- samorządy zawodów medycznych
- wojewodowie i marszałkowie województw
- stowarzyszenia zawodów medycznych
- konsultanci krajowi związani z onkologią
- towarzystwa naukowe związane z onkologią
- konferencja Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych.